Franchising: Jednou vymyšlené stokrát prodat

Dalším slůvkem, které nenápadně proniklo do češtiny bez českého ekvivalentu, je franchising. Skrývá se za ním možnost podnikat pod věhlasnou značkou, když chybí vlastní nápad na podnikání. Třeba i McDonald může být díky němu váš.

Každá mince má dvě strany. V případě franchisingu jsou to – opět „hezky“ nečesky – franchisor a franchisant. První zmíněný je ten, kdo má know-how a pronajímá ho prostřednictvím licence. Franchisant je ten, kdo za know-how platí a provozuje na jeho základě své podnikání. Tak se může stát, že i světoznámou značku můžete dostat pod svá křídla a vydělávat na ní.

Proč je to oboustranně výhodný vztah? Franchisor může jednoduše expandovat na nové trhy s minimálními náklady. A franchisant? Ten může začít podnikat s mnohem většími šancemi na úspěch, protože začíná s již rozšířenou značkou a s návodem, jak na to. Jeho náklady sice nejsou „minimální“, za licenci totiž zaplatí franchisorovi tlustší či tenčí balík peněz, zato ale může těžit z toho, že jeho byznys budou lidé znát bez jeho vlastního většího přičinění.

Chcete mě?

Vedle profláknutého a už zmiňovaného McDonaldu je u nás možné podnikat s desítkami franchisingových značek. Franchising totiž prosakuje do všech oborů terciárního sektoru služeb. Lékárnu, realitku, obchod s dětským oblečením nebo přírodní kosmetikou, prodejnu kávy a čaje, restauraci, bar, bistro, fitko… to všechno (a ještě víc, protože opravdu nemám ambice tu všechny vyjmenovávat) můžete klidně mít díky franchisingu.

 

Pohledejte na českých portálech Ifranchising.cz nebo Czech-franchise.cz. Pokud chcete mít něco hodně speciálního, co ještě v česku není, pak upřete svůj pohled do zahraničí na Franchising.com. Ovšem dobrovolně se tím připravujete o výhodu známosti značky, kterou si pronajímáte.

Pokračování článku o franchisingu čtěte ZDARMA
v e-magu Starting Up:

Témata:
franchising  

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.