Jak otestovat životaschopnost vašeho nápadu na podnikání

Pokud máte podnikatelský nápad, velmi jednoduše se můžete dostat do situace, že si nebudete jisti, zda bude životaschopný, zda bude fungovat a raději se svého nápadu vzdáte, než byste investovali peníze a čas do něčeho málo jistého. To je velké dilema pro většinu zájemců o podnikání. Poradíme vám, jak vašim úvahám o podnikání dát jasnější kontury.

4 Existují překážky podnikání, které nemůžete překonat?

Podnikatelská myšlenka se někdy zdá absolutně perfektní. Víte že existuje trh, je zde možné vydělat hodně peněz a konkurence není příliš vysoká. Mohou se však vyskytovat překážky, které nelze vyřešit.

Například chcete zahájit výrobu nápojů, ale zjistíte, že nelze získat hygienická povolení, nebo chcete upravit pokoje v penzionu, ale zjistíte, že to stavebně nejde, nebo chcete zahájit podnikání z domu, ale zjistíte, že sousedé vám podnikání nepovolí, případně nezískáte stavební kolaudaci pro své prostory.

Rada k bodu č. 4

Věnujte čas průzkumu všech městských, krajských, celostátních a evropských zákonů a nařízení, která mohou ovlivnit realizaci podnikatelského nápadu. Některé překážky se vám třeba podaří překonat. Ale může se stát, že nebudete moci dělat to, co chcete a tam, kde chcete. Potom se musíte rozhodnout. Realizaci svého nápadu na podnikání můžete opustit, můžete ho odložit, dokud nevzniknou příznivější podmínky, anebo se můžete pokusit o jeho uskutečnění někde jinde, kde jsou k tomu vhodnější podmínky.

V případě, že se jedná o snahu koupit podnik, je potřeba prověřit, zda právě legislativní problémy nejsou důvodem k prodeji. Prověřte si, zda podnik, který chcete koupit nemá nějaké soudní pře, případně zda neprobíhaly v minulosti.

5 Jste si vědomi všeho, co souvisí s podnikáním?

Zahájení podnikání je hodně vyčerpávající a to bez nadsázky. Pravděpodobně budete pracovat více hodin, než kdykoliv předtím a bude to pravděpodobně trvat déle, než jste si mysleli, možná celý váš podnikatelský život, a to i v případě, když koupíte existující podnik. Popřemýšlejte o tom, co se změní ve vašem životě, když začnete podnikat.

Pokud nejste připraveni na tuto vysokou osobní angažovanost nebo nejste psychicky připraveni na změny, které vás mohou čekat, nebo pro takové změny nemáte zázemí (malé děti, nemoc, apod.), raději odložte realizaci svého podnikatelského nápadu.

Začít podnikat je náročné i na finanční zdroje. Potřebujete mít peníze nejen na podnikání, ale také na svoji osobní spotřebu, dokud podnikání nezačne vydělávat. Tuto situaci lze, tam kde to jde, řešit podnikáním při práci, což je však dvojnásob náročné a zpravidla to důkladně prověří vaši vytrvalost.

 

Závěr

Pokud projdete všech těchto 5 otázek s uspokojivou odpovědí, lze vám jen blahopřát – máte životaschopný podnikatelský nápad.

Pokud budete podnikat při zaměstnání, můžete hned začít, pokud chcete podnikat naplno, udělejte si podrobný podnikatelský plán. Čas a úsilí, které tomu věnujete obrovsky zvýší vaši šanci na odstartování úspěšného podnikání.

Nápad na podnikání přesně pro vás

Nabízíme vám pomoc při hledání nápadu na podnikání:

Databáze nápadů na podnikání

Více než 200 podnikatelských nápadů
s podrobným návodem, jak je realizovat.

3 měsíční přístup stojí 399 Kč vč. DPH

Získat přístup

E-book s praktickým návodem na hledání nápadu na podnikání

Na 12-ti stranách je přesně zachycen postup hledání a rozpracování životaschopného nápadu na podnikání do podoby záměru.

Jen za 150 Kč vč. DPH

Napad titulka

Stáhnout e-book

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.