Šance pro start-upy made in Dolní Rakousko

Chcete začít podnikat, ale nevíte, s čím? Máte e-shop a hledáte do něj neokoukané produkty? Vsadím se, že nevíte, že se můžete velice snadno dostat k produktům, které se vyrábějí v Dolním Rakousku. A že jich tam je! Je to šance pro české podnikatele, o které se moc neví. A i tady platí, kdo dřív přijde, ten dřív mele. Když navíc řeknu, že existuje člověk, který vám vše pomůže vyjednat a domluvit a nebude vás to nic stát… V tomto rozhovoru s Evou Farkačovou se
dozvíte, jak na to.

Paní Farkačová, řídíte u nás skoro neznámou společnost ecoplus International Tschechien s.r.o. Popište prosím našim čtenářům, čím se zabývá a proč je pro ně dobré, aby o ní věděli :-)


Společnost ecoplus International Tschechien s.r.o. je dceřinou společností vlády spolkové země Dolní Rakousko. Pro upřesnění si dovoluji uvést, že Dolní Rakousko je území hraničící s Českou republikou zhruba od úrovně Českých Budějovic po Břeclav. Dolní se mu říká proto, že v něm (na rozdíl od ostatních částí Rakouska) je podstatně méně vysokých hor.

ecoplus International Tschechien má za úkol podporovat dolnorakouské podnikatele při jejich hospodářské kooperaci s Českem. Historie agentury ecoplus jako takové však sahá až do padesátých let minulého století. Po skončení druhé světové války a vzniku železné opony se začalo rakouské pohraničí vylidňovat, lidé zde nenacházeli dostatek práce. Původním smyslem agentury bylo zastavit vylidňování území tím, že naučí lidi samostatně podnikat ve výrobě i ve službách, aby se dokázali uživit a nebyli odkázáni na pomoc státu. Tato politika se velmi osvědčila. Dolní Rakousko je regionem s velmi vysokou hustotou drobného podnikání a velmi nízkou nezaměstnaností.

 

Když byly začátkem tohoto století zahájeny přípravy na první vlnu rozšíření EU o Česko a další státy, chopila se agentura ecoplus opět iniciativy a rozhodla se v nově přistoupivších zemích založit pobočky, které by pomáhaly malým a středním dolnorakouským firmám v jejich expanzi na zahraniční trhy. Jako první z těchto poboček byla založena pobočka v Praze v lednu 2004. Vzhledem k tomu, že jsem v devadesátých letech žila a pracovala v Rakousku, agentura mě oslovila přímo, zda bych nechtěla tuto pobočku založit a řídit.

Postupně jsme také založili další pobočky v Bratislavě, Budapešti, Temešváru, Katovicích a Moskvě. Samozřejmě spolupracujeme úzce s obchodními odděleními rakouského velvyslanectví, ale my se soustředíme spíše na malé, rodinné firmy, takže se naše aktivity nekříží, nýbrž doplňují.

Moje práce by se dala popsat jako všestranná podpora drobného rakouského podnikatele, který hledá možnosti spolupráce v Česku. Tato podpora sahá od vypracování nejrůznějších rešerší tržních i oborových, přes hledání kontaktů, sjednávání schůzek s úřady nebo českými firmami, doprovodu a tlumočení při jednáních, až po technickou pomoc při realizaci obchodu. Tyto služby dostávají rakouští podnikatelé zdarma – v principu na ně přispěli svými daněmi, takže nic dalšího platit nemusí. Tato velkorysá podpora státu není ani v Rakousku běžná, v určité omezené formě ji poskytují ještě spolkové země Štýrsko a Horní Rakousko. Z rozhovorů s českými podnikateli vím, že by podobnou podporu velmi uvítali, bohužel Česko nic podobného neplánuje.

Pokračování najdete v květnovém e-magu Starting Up

Autorka Bara profilovka mala

Barbora Mazochová
šéfredaktorka portálu iPodnikatel.cz


Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.