Úspěch podnikatelského nápadu není zaručen na věky

Moderní doba je ve znamení neustálé změny. V podnikání to platí dvojnásob. Z produktu, který dnes láme rekordy prodejnosti, může být zítra propadák. Obor, který se dnes jeví jako perspektivní, se může během krátké doby stát přežitkem minulosti. Pojďte se s námi podívat na nápady, které ještě ne tak dávno vydělávaly peníze, ale dnes už jsou na okraji zájmu.

Podnikatelské nápady mohou s vývojem technologií snadno zaniknout

Řadu někdejších podnikatelských zlatých dolů proměnily v neplodné úhory nové technologické možnosti. Ruku v ruce s prudkým rozvojem moderních technologií jde také jejich zpřístupnění široké veřejnosti. Pak se snadno stane, že co bylo ještě před nedávnem žhavou novinkou, za níž byli lidé ochotni platit, je najednou pro většinu někdejších zákazníků holou zbytečností. A podnikatel, který chce na trhu přežít, musí buď dokázat přizpůsobit svůj dosud úspěšný podnikatelský model nové situaci, nebo třeba i zcela změnit pole působnosti.

Soumrak půjčoven

Klasickým příkladem zaniklého podnikatelského nápadu z důvodu technologického vývoje jsou videopůjčovny. Na počátku 90. let bylo půjčování filmů doslova zlatým dolem. Videokazety s filmy jako Rambo, Rocky či Predátor, které tu do té doby mezi lidmi kolovaly podloudně v mizerné technické kvalitě s mizerným „jednohlasým dabingem“, najednou byly k mání zcela legálně, v mnohem lepší kvalitě. A za ne zase tak velký peníz se daly půjčit – a nahrát si je pro zařazení do domácí videotéky. Vývoj v oblasti spotřební elektroniky navíc postupně tlačil dolů ceny videorekordérů, takže se postupně staly z hračky pro bohaté běžnou výbavou domácností.

Klasické videokazety pak zanedlouho začala válcovat „dývídýčka“, která nabízela mnohem vyšší kvalitu záznamu a mnohem více možností (volbu jazyka, titulků apod.) – pro videopůjčovny však neznamenala tato technologická revoluce sama o sobě žádný velký problém. Prostě se jen přeorientovaly na nový typ média a videokazety, jež dříve zabíraly všechny regály, se najednou krčily v koutku jako doplňkové zboží. Problémy však nastaly se zvyšující se dostupností technologie, která umožňovala kopírování  obsahu na těchto médiích uložených. Klesaly ceny počítačů a tak je začalo mít doma stále více lidí. A vypalovačky se začaly stávat jejich běžnou součástí.

Rychlý internet jako zkáza

Největší ranou pro podnikatelský model založený na půjčování filmů za poplatek se ale stal prudký nástup vysokorychlostního internetu. Ten umožnil sdílení autorsky chráněného obsahu, především filmů či hudby, bez ohledu na jakékoli hranice. Tedy nejen v rámci nějakých víceméně uzavřených partiček audiofilů či kinofilů či jejich šíření v rámci teritoriálně omezeného černého trhu, ale v rámci celého světa.

Nástup levných DVD-filmů, které už proběhly kolečkem kino-placená televize-půjčovna-normální televize a prodávají se v cenách od 50 do 100 korun v trafikách, pak už byl jen posledním hřebíčkem do pomyslné rakve tohoto oboru podnikání. Půjčovny DVD sice zatím stále existují, jejich počet však v posledním desetiletí výrazně prořídl. Majitelé těch existujících se zatím snaží přežít, sami ale předpokládají brzký krach svého podnikání.

Nápad na podnikání přesně pro vás

Nabízíme vám pomoc při hledání nápadu na podnikání:

Databáze nápadů na podnikání

Více než 200 podnikatelských nápadů
s podrobným návodem, jak je realizovat.

3 měsíční přístup stojí 399 Kč vč. DPH

Získat přístup

E-book s praktickým návodem na hledání nápadu na podnikání

Na 12-ti stranách je přesně zachycen postup hledání a rozpracování životaschopného nápadu na podnikání do podoby záměru.

Jen za 150 Kč vč. DPH

Napad titulka

Stáhnout e-book

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.