Desatero bezpečného nákupu na internetu

Deset zásad bezpečného nakupování přes internet vás uchrání před podvodníky.

Desatero pro bezpečný nákup na internetu

1Cena zboží

Věnujte velkou pozornost výběru správného obchodu, ne vždy znamená nejnižší cena nebo líbivý vzhled nejlepší volbu.

Jestliže se cena u jednoho či pár obchodů výrazně liší od běžné ceny většiny obchodů, může se jednat o zboží z tzv. šedého dovozu, tedy může jít o zboží, které není určeno pro český trh.

V případě zboží z tzv. šedého dovozu se může jednat o částečnou nefunkčnost (velmi často u mobilních telefonů) či nemožnost uplatnit bezplatnou reklamaci u autorizovaného servisu dané značky.

Velmi nízká cena může také značit, že jedná o použité zboží či zboží s vadou. Proto si také důkladně pročtěte obchodní podmínky, jestli v nich není tato skutečnost poznamenána, prodejce by však měl spotřebitele s touto podstatnou informací seznámit přímo u popisu parametrů výrobku.

2Reference

Pokud nemáte s vybraným obchodem zkušenosti, zjistěte si na internetu nebo od známých pozitivní reference. Zajímejte se o to, zda obchod pomáhá zákazníkům při výběru zboží například umožněním komentářů či hodnocení u zboží

Zjištěním referencí na vámi vybraný obchod zjistíte, jaké zkušenosti mají ostatní spotřebitelé s tímto obchodem a můžete se tak lehce vyhnout případným komplikacím s obchodem.

3Certifikovaný obchod

Hledejte na stránkách obchodu logo certifikace APEK či SAOP, nákup je pak bezpečnější. Můžete využít například katalogu certifikovaných obchodů www.certifikovany-obchod.cz nebo se přímo obrátit na SOS-Sdružení obrany spotřebitelů.

Obchody, které k certifikaci přistoupili, dávají najevo, že znají práva spotřebitelů a tato práva dodržují. Certifikace znamená pro spotřebitele větší jistotu při nakupování a dovolání se práv.

4Identifikační údaje a obchodní podmínky

Zjistěte, zdali obchodník na svých stránkách poskytuje své identifikační údaje a uvádí nákupní řád, obchodní a reklamační podmínky, ze zákona je tak povinen. Nepodceňujte obsah nákupního řádu či obchodních a reklamačních podmínek, čtěte je!

Občanský zákoník uvádí údaje, které musí obchodník při uzavírání smlouvy na dálku spotřebiteli poskytnout. Jsou mezi nimi zejména obchodní firma či jméno a příjmení fyzické osoby, identifikační číslo prodejce, sídlo právnické osoby a bydliště fyzické osoby a dále údaj o zápise v obchodním rejstříku či jiné obdobné evidenci.

Přečtením obchodních a reklamačních podmínek si můžete ušetřit čas při řešení případné reklamace. Zjistíte z nich způsob platby, dodání zboží, jak uplatnit reklamaci a vaše nároky při výskytu vady.

 

5Provozovatel

Z kontaktních informací si ověřte, zda má obchodník dostatečně kvalitní zázemí pro vyřízení vaší objednávky. Spolehlivé internetové obchody uvádí v kontaktech vždy i provozovatele.

Čím více informací o sobě obchodník zveřejňuje a čím více informací si spotřebitel ověří, tím větší je jistota bezpečného nákupu.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Olívie_15 Nakupování přes internet má samé výhody. Líbí se mi, že si v klidu zboží objednám a nechám si ho doručit domů, takže nemusím nikam jezdit. Navíc si vyberu, v jakém obchodě to nabízejí nejlevněji. Když k tomu navíc také použiji slevový kupón z https://slevovykupon.net/ , tak je nákup o dost výhodnější než v běžném obchodě.
22.3.2020 19:08 | Odpovědět
Amálie Já na internetu taky hodně objednávám. Je to taková pohoda si večer sednout a vybrat si v klidu co člověk potřebuje. Na internetu se dá ale dobře věcí taky zbavit. Čas od času přeberu sobě a dětem šatní skříň a oblečení, které už nenosíme pošlu do second handu https://www.onlinesekac.cz/ , aby ještě někomu posloužilo.
11.9.2019 13:48 | Odpovědět
Alina Nejdřív jsem měla z nakupování přez internet taky strach. Člověk neví s kým má tu čest a co mu vlastně přijde - jestli mu to vůbec přijde :D Teď už pár let nakupuji většinou přez internet - mám moji oblíbenou stránku a do druhého dne mi věci hned přijdou a zatím nebyl žádný problém :)
28.8.2014 14:58 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.