Digitální kancelář má v Česku obrovský potenciál k růstu

Jak se u nás etabluje koncept digitálních kanceláří a jak si je vlastně představit? Před rokem přišla společnost Konica Minolta na český trh s řešením pro tzv. „kanceláře budoucnosti“ a při této příležitosti jsme položili pár otázek Vladimíru Horákovi, Business Development Managerovi pro Workplace Hub z Konica Minolta Business Solutions Czech.

Vidíte aktuálně mezi českými firmami zájem o digitální kancelář?

V oblasti digitální kanceláře má řada českých firem stále co dohánět. Je ale vidět, že si tyto nedostatky uvědomují a skutečně hledají moderní řešení, které by jim problémy s IT technologiemi vyřešilo. Každý dnes hledá cesty, jak modernizovat a ideálně i optimalizovat svoji kancelář a lépe ji tak připravit na budoucnost. Tyto potřeby umocňuje i současná situace na trhu. Pro firmy je mnohdy obtížné zajistit si dostatek kvalifikovaných IT dodavatelů a řešení.

Jak si takovou digitální kancelář vlastně představit?

Velmi jednoduše, digitální kancelář vám umožní se zcela zaměřit pouze na vaše podnikání a nerozptylovat se řešením provozních problémů, které od něj odvádějí vaši pozornost. V rámci digitální kanceláře máte získat jen takové technologie, díky kterým vám odpadne starost o jejich správu a údržbu a stejně tak máte získat jen takové technologie, které vám umožní optimalizovat chod vaší společnosti a nebudou vás brzdit v rozvoji svou neflexibilitou.

Máte nějakým způsobem zmapované, jaké jsou požadavky a potřeby firem?

V minulosti naše společnost provedla průzkum mezi malými a středními firmami z celé Evropy. Výsledky ukázaly, že více než 90 % z nich by preferovalo pro své IT jediné zařízení, které by pokrylo všechny jejich potřeby. Nejen tento průzkum, ale i naše dosavadní zkušenosti se zákazníky potvrzují jednoznačně velký potenciál pro řešení Workplace Hub (WPH).

workplacehubMůžete nám Workplace Hub přiblížit? Co zákazníkům nabízí?

Jak už název Workplace Hub trochu napovídá, jedná se o „all in one“ řešení, které kombinuje veškeré IT do jednoho zařízení. Zákazník tak má pokryté veškeré potřeby v oblasti IT a nemusí přitom řešit problémy, jako je kompatibilita jednotlivých zařízení, zálohování, zabezpečení atd.

Pro koho je tedy určený?

Tato technologie pokrývá veškeré potřeby malých kanceláří a středně velkých společností. Workplace Hub už mají zákazníci z řad výrobních podniků, marketingových agentur, účetních a právních kanceláří, obchodních společností či autodealerů.

Jsou požadavky těchto firem něčím specifické?

Nejčastěji se setkáváme s potřebou provozovat „pár“ serverových aplikací. Firmy chtějí využívat lokální uložiště kvůli práci s velkými soubory, ale zároveň chtějí mít možnost synchronizace s cloudem. Samozřejmostí je i maximální zabezpečení a možnost archivace, protože to v mnoha případech vyžaduje i zákon, jako například u právníků. V neposlední řadě jsou i v dnešní době ještě stále potřeba tiskové a skenovací služby.

Jde pouze o malé a střední podniky nebo má smysl i pro velké firmy?

Workplace Hub je univerzální řešení pro každého. Využijí ho jak malé firmy, tak velké nadnárodní kolosy, zejména v rámci svých pobočkových sítí, které z pohledu administrativy fungují opět jako menší podniky. Zařízení je možné umístit do libovolné kanceláře, protože na ploše jednoho metru čtverečního nabízí jak všechny tiskové služby, tak i kompletní infrastrukturu včetně konektivity zaměstnanců až po spolehlivou Wi-Fi. Máme však i variantu Edge, která je určena pro serverovny. Ta okamžitě posílí výkon serveru a kromě multifunkční tiskárny a přístupového bodu Wi-Fi nabízí i všechny vlastnosti a funkce, kterými disponuje WPH.

Každý nemusí být expert na vše. Jak se vám podařilo dosáhnout určité „blbuvzdornosti“ platformy? Přece jen naprostý laik dokáže mnohdy napáchat víc škody než užitku.

Přesně tak, na to jsme také mysleli i při vývoji. Proto má zákazník možnost si některé jednoduché věci spravovat sám a o všechny náročnější požadavky se mu postará Konica Minolta. Pro zákazníka je také velkou výhodou, že veškeré IT služby mu může poskytovat jen jeden dodavatel s jedním kontaktním místem. Nemusí se tedy složitě rozhodovat a řešit, kterého dodavatele kontaktovat. Navíc pro Workplace Hub byl navržený i vysoce pokročilý monitorovací nástroj s prediktivními funkcemi.

Prediktivní funkce a umělá inteligence jsou dnes často skloňovanými pojmy. Jak funguje tento monitorovací nástroj v praxi?

Naše monitorovací centrum sleduje nepřetržitě všechna zařízení a dokáže se rychle zaměřit na konkrétní místa a systémy, kde by se mohl potenciálně objevit problém. Případné závady si tak zákazník nemusí ani všimnout. Jednoduše proto, že byla vyřešena ještě předtím, než se mohla výrazněji projevit. Jeden špičkový IT expert na straně dodavatele se tak může starat o několik malých a středních firem a přesto jim nabídnout kvalitnější služby a technologie, než kdyby řešili své IT vlastními silami.

Jedním z důležitých témat je rovněž bezpečnost. Není možné, aby došlo například k úniku citlivých firemních dat?

To v žádném případě nehrozí. Platforma využívá jak lokálních, tak cloudových technologií včetně úložišť s maximální úrovní zabezpečení. Na ochranu před útoky hackerů jsme nasadili řešení jednotné správy hrozeb společnosti Sophos. Data jsou samozřejmě také spravována v souladu s Evropským nařízením o obecné ochraně údajů (GDPR).

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.