Jak se bránit nevyžádaným e-mailům (spamu)

Výhody, které rozvoj internetu a mobilních technologií doprovází, jsou pro vaše podnikání bezesporu velké. Přinášejí však i stinné stránky a jednou z nich je právě spam. Jak byste se měli nevyžádaným obchodním sdělením bránit a jak postupovat v případě, že vám nevyžádaná pošta dojde, si přečtete v následujícím článku.

Spam nebo-li nevyžádaná pošta

Jak správně postupovat, když vám je doručen nevyžádaný e-mail

Vymažte, a to bez jejich otevírání, všechny podezřelé e-mailové hlavičky a/nebo e-mailové adresy, které pocházejí od osob nebo organizací, jež neznáte. Otevíráte-li soubory přiložené k elektronické poště, buďte opatrní. Mohou obsahovat viry, které se aktivují ve chvíli, kdy je takový soubor otevřen.

Instalujte na svém počítači kvalitní antivirový program a tzv. firewall, přičemž nezapomeňte dbát na jeho pravidelnou aktualizaci. Nedostatečně chráněný počítač může být prostřednictvím internetu někým zneužit k tomu, aby se sám stal rozesílatelem dalších spamů, aniž byste vy sami měli sebemenší tušení, že k něčemu takovému dochází. V prodejnách s výpočetní technikou jsou tyto programy běžně k dostání. Můžete je rovněž získat od vašeho poskytovatele internetového připojení.

Neváhejte ani s instalací některého z antispamových filtrů, které jsou rovněž k dostání v příslušných obchodech. Filtraci spamů si můžete zařídit i prostřednictvím vašeho poskytovatele internetového připojení. Nezapomínejte ani na pravidelnou aktualizaci programu.

Zřiďte si současně několik různých elektronických adres, přičemž vaši hlavní adresu poskytněte pouze těm osobám a organizacím, které znáte a k nimž máte naprostou důvěru. 

Odesíláte-li svou elektronickou poštou na více e-mailových adres najednou, využívejte funkce slepých kopií - ostatní použité adresy se pak příjemcům nezobrazují.

Chcete-li mít jistotu, že obsah vašich e-mailů by měl znát pouze a jenom jejich adresát, kódujte své důležité e-maily pomocí šifrovacích programových prostředků. Je to obdoba zapečetění dopisu odeslaného klasickou poštou.

Příjem spamu můžete ohlásit ÚOOÚ, který má kompetence se touto věcí zabývat a disponuje právem takovou činnost penalizovat.

 

Jak na spam pohlíží české zákony

V České republice upravuje problematiku spamu v elektronické poště Zákon č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Zákon reguluje nevyžádanou elektronickou inzerci, spam, a povoluje rozesílku reklamních sdělení pouze s výslovným souhlasem adresáta. Nevyžádaná sdělení zákon zakazuje. Za zasílání nevyžádaných obchodních sdělení, spamu, navrhuje zákon sankci ve výši až 10 mil. Kč ukládanou Úřadem na ochranu osobních údajů.

Čeho byste se měli v rámci ochrany proti spamu vyvarovat

Na spam nereagujte, neobjednávejte a nekupujte produkty ani služby nabízené touto cestou a nereagujte ani na přihlašovací/odhlašovací (suscribe/unsuscribe) zaškrtávací políčka zobrazená ve spamových e-mailech nebo na odkazovaných webových stránkách. "Odhlášení" (tedy odmítnutí nabídky) slouží v tomto případě pouze k tomu, aby se spamer ujistil, že odeslal svůj e-mail na platnou elektronickou adresu. Takovou adresu pak může zahrnout do své databáze.

Nereagujte ani na falešná oznámení o virové nákaze či jiné poplašné e-mailové zprávy (tzv. hoax). Taková oznámení vás chtějí donutit, abyste učinili opatření proti údajným virům. Ve skutečnosti však o žádnou hrozbu počítačového viru nejde. Naopak samotné otevření této zprávy může váš počítač poškodit. V této souvislosti vás podobné zprávy často vyzývají, abyste je posílali dále, co největšímu počtu lidí. Hoax se tak šíří cestou řetězové reakce a může ohrozit i počítače dalších adresátů.

Buďte opatrní, poskytujete-li někomu prostřednictvím elektronické pošty či internetu důvěrné informace o vaší osobě (číslo bankovního účtu, PIN kód, přihlašovací heslo apod.). Raději si dobře rozmyslete, zda je poskytnutí těchto údajů nezbytné a zda osoba nebo organizace, která po vás takové údaje požaduje, je skutečně tím, za koho se vydává. Tento typ žádostí je totiž velmi neobvyklý.

Buďte ostražití i v situaci, kdy dáváte k dispozici vaše kontaktní údaje (např. e-mailovou adresu, telefonní číslo, číslo faxu apod.). Dobře zvažte, komu takové informace dáváte a kdo k nim pak může mít přístup.

Zdroj: Úřad na ochranu osobních údajů

Diskuze k článku

Přidat komentář
Redakce portálu Dobrý den, článek je poplatný době svého vzniku v roce 2011. Děkujeme za upozornění, co nevidět připravíme článek na stejné téma na základě aktuální legislativy.
29.5.2014 10:44 | Odpovědět
Dragon Nic proti, to je snad zbytečný článek... obsahuje málo informací... některé informace nejsou správně.
29.5.2014 10:07 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.