Máte něco pro či proti cloudu? Přínosy a rizika webových aplikací

Myslíte si, že na počítači, který jste doposud využívali pro vaši zábavu a neřešili legálnost používaného softwaru, anebo na něm máte nainstalovanou verzi kancelářské sady programů pro domácnost, začnete v klidu podnikat? Jste na omylu. Bez legálního softwaru určeného ke komerčnímu využití to raději ani nezkoušejte. Pro podnikání si musíte zakoupit sadu Microsoft Office určenou ke komerčnímu využití, anebo se rovnou přesunout do takzvaného „cloudu“ – balíčku webových aplikací s internetovým úložištěm dat. V tomto článku vám popíšeme pro a proti cloudového řešení.

Přínosy a rizika webových aplikací v cloudu

Jak cloud funguje

Cloud je technologickou novinkou posledních let. Představuje webové aplikace konkurující klasickým programům, které si uživatel nainstaluje na konkrétní počítač, na kterém pak tyto programy používá a ukládá v něm i vytvořená data (soubory jako jsou třeba dokumenty, tabulky či prezentace).

K webovým aplikacím se naopak přistupuje přes webový prohlížeč jako k běžným webovým stránkám. S aplikací se pracuje přímo v prohlížeči, tzn. že online můžete například v textovém editoru psát dokumenty, v tabulkovém kalkulátoru vytvářet tabulky a provádět výpočty a tak dále. Soubory, které v cloudu vytvoříte, se uloží do internetového úložiště dat.

K samotným aplikacím i datům máte přístup z libovolného počítače s přístupem na Internet (samozřejmě po přihlášení pod patřičným uživatelským jménem a přístupovým heslem). Data lze kdykoliv stáhnout v podobě standardních souborů, odeslat e-mailem nebo vytisknout.

To zní dobře, ale možná, že už vás napadají nějaká „ale“. Třeba „Ale jak je to s bezpečností cloudu?“. Přeci jen svá data nemáte „doma pod zámkem“ jako je to u souborů v počítači s klasický softwarem.

Bezpečnost webových aplikací

Pokud máte představu, že vaše soubory lítají někde ve vzduchu, pak jde o iluzi. Data v cloudu jsou fyzicky uložena ve vysoce zabezpečených budovách a přístup k nim přes internet je taktéž chráněn tak, aby se k datům dostala jen oprávněná osoba. Komunikace mezi počítačem uživatelem cloudu prostřednictvím aplikace a jejím úložištěm zpravidla probíhá v šifrované podobě, takže data nelze ani „odposlouchávat“ při jejich přenosu přes internet.

 

Nejslabším článkem řetězu je tak z hlediska bezpečnosti lidský faktor, tedy samotný uživatel cloudu a jím zvolené heslo. Pokud si zvolíte silné heslo, nemusíte se o bezpečnost svých dat nikterak významně obávat.

Výhody a nevýhody webových aplikací v cloudu

Mezi výhody webových aplikací lze obecně počítat:

  • poskytování bezplatně, nebo zpoplatnění formou předplatného podle počtu uživatelů anebo velikosti úložiště pro data, ovšem nezávisle na počtu počítačů na kolika budou používány,
  • minimální závislost na výkonu počítače a jeho vybavení, stačí webový prohlížeč,
  • dostupnost aplikací i samotných dat z libovolného počítače s přístupem k Internetu,
  • možnost přístupu k datům prostřednictvím mobilů a tabletů, některých čteček elektronických knih anebo chytrých multimediálních přehrávačů s přístupem k Internetu (přes sítě mobilních operátorů nebo bezdrátové sítě Wi-Fi),
  • možnost jednoduchého sdílení dat s dalšími uživateli, možnost týmové spolupráce,
  • ukládání dat mimo kancelář, takže nehrozí ztráta důležitých souborů například při vykradení kanceláře, vzniku požáru v kanceláři nebo vyplavení či vytopení kanceláře.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.