Máte něco pro či proti cloudu? Přínosy a rizika webových aplikací

Myslíte si, že na počítači, který jste doposud využívali pro vaši zábavu a neřešili legálnost používaného softwaru, anebo na něm máte nainstalovanou verzi kancelářské sady programů pro domácnost, začnete v klidu podnikat? Jste na omylu. Bez legálního softwaru určeného ke komerčnímu využití to raději ani nezkoušejte. Pro podnikání si musíte zakoupit sadu Microsoft Office určenou ke komerčnímu využití, anebo se rovnou přesunout do takzvaného „cloudu“ – balíčku webových aplikací s internetovým úložištěm dat. V tomto článku vám popíšeme pro a proti cloudového řešení.

 Za nevýhody webových aplikací lze naopak považovat:

  • závislost na připojení k Internetu – bez připojení k Internetu webové aplikace nefungují vůbec nebo jen velmi omezeně,
  • prozatím spíše jen základní funkce známé z běžných počítačových programů,
  • omezené možnosti zálohování dat ve vlastní režii (velmi často je nutné se spoléhat pouze na provozovatele webové aplikace a jím prováděné zálohy),
  • odříznutí od webové aplikace i souborů uložených v jejím internetovém úložišti, pokud dojde k výpadku dané služby nebo výpadku připojení k Internetu,
  • možnost úniku dat vinou chyby ve službě anebo úspěšného útoku na službu,
  • chybějící záruky u většiny bezplatných služeb za řádné zajištění svěřených dat například před rizikem jejich ztráty vinou technické závady na straně poskytovatele služby.

Tři poslední body ovšem nelze striktně spojovat pouze s webovými aplikacemi, protože:

  • Při používaní běžných počítačových programů a ukládání veškerých souborů na pevný disk počítače při jeho závadě též nemusí být možné (podle povahy závady) přistupovat k programům a souborům.
  • Možnost úniku dat hrozí i při jejich ukládání ve vlastním počítači. Existují záškodnické programy (počítačové viry), které se zaměřují na „krádež“ souborů ve snaze najít zneužitelné citlivé informace.
  • I u bezplatných služeb dochází k záloze dat, takže v případě nějakého technického selhání nejsou data ztracena nadobro. Provozovatel služby je obvykle maximálně během několika hodin zase obnoví. U bezplatných služeb to však nebývá jeho výslovná povinnost vyplývající z podmínek užívání služby závazných pro uživatele i poskytovatele služby.

Hlavní devízou webových aplikací, kterou klasické kancelářské programy samy o osobě nenabízejí, je sdílení souborů a možnost spolupráce na nich.

Ke zvážení, zda jít do cloudu anebo si zakoupit klasickou kancelářskou sadu máte po přečtení tohoto článku ty nejlepší možné informace. Nezapomeňte, že otázkou není, zda legální software nebo ne, ale zda se svými daty zůstat offline nebo být online.

Jaké kancelářské sady webových aplikací existují?

Nejznámější kancelářskou sadou webových aplikací je služba Google Docs, jejímž největším konkurentem je služba Office Web Apps od společnosti Microsoft.

V zásadě se svými možnostmi moc neliší – obsahují klasické funkce textového editoru, tabulkového kalkulátoru a nástroje pro práci s prezentacemi, bezplatné internetové úložiště dat, možnost sdílení souborů a funkci uchovávání starších verzí souborů.

 

Tyto základní verze webových aplikací, nesnesou srovnání s výčtem funkcí běžných počítačových programů stejného zaměření, ale minimálně ty základní úkoly textového editoru či tabulkového kalkulátoru zvládnou a potřeby živnostníků nebo menších firem dovedou uspokojit.

Pro podnikatele s vyššími nároky jsou pak na trhu k dispozici balíčky profesionálních webových služeb Google Apps nebo Microsoft Office 365.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.