Microsoft Office 365 nebo Google Apps – kdo z nich tuto bitvu vyhraje u vás

Na trhu s profesionálními cloudovými aplikacemi narazíte jen na dva adepty – Google Apps a Microsoft Office 365. Jsou stejní a přesto jiní. Představíme vám hlavní parametry a přínosy každého z nich.

Balíčky profesionálních webových služeb

Balíčky profesionálních webových služeb umožňují i začínajícím anebo drobným podnikatelům požívat komfort vyspělých kancelářských nástrojů, které si dříve mohly dovolit jen větší firmy, kvůli značným investicím, které bylo třeba vložit do nákupu výpočetní techniky a softwarové výbavy.

Jak je to možné? Nevyžadují totiž pořízení výkonných serverů, a hrazení s nimi spojených nákladů na správu. U balíčků webových aplikací roli serveru zastane služba poskytovaná na dálku přes Internet.

Podnikatelé resp. firmy platí přijatelné měsíční poplatky za služby odpovídající jejich reálným potřebám (z hlediska rozsahu poskytovaných služeb a/nebo skutečného počtu uživatelů čerpaných služeb). Suma sumárum, úspory mohou být značné a nezáleží přitom na velikosti firmy. Ušetří živnostníci, malé a střední filmy i velké korporace.

 

Google Apps kontra Microsoft Office 365

Trh s balíčky profesionálních webových aplikací opanují dva výrobci – Google se svými Google Apps a Microsoft s balíčkem nazvaným Office 365. Pro který se rozhodnout ukáže následující srovnání.

Google Apps

Sada Google Apps je složena ze služeb a webových aplikací, které vám mohou být důvěrně známé, protože jsou poskytovány bezplatně i samostatně jako služby pro běžné uživatele.

Google Apps obsahuje:

  • Gmail - vyspělá e-mailová služba s vynikajícím webovým rozhraním pro přístup k e-mailové schránce prostřednictvím webového prohlížeče z libovolného počítače s přístupem k Internetu. V rámci Google Apps lze mít e-mailové schránky na vlastní doméně druhého řádu a pro jednu schránku používat i více různých adres (tzv. aliasy). Kapacita schránky od 30 GB.
  • Google Docs – sada webových kancelářských aplikací s neomezenou kapacitou zahrnující textový editor, tabulkový kalkulátor, aplikaci pro přehrávání a tvorbu prezentací, grafický editor (např. pro tvorbu nákresů, diagramů, schémat, ilustrací a podobné grafiky) a nástroj pro přípravu formulářů s podporou ukládání dat z vyplněných formulářů do tabulky.
  • Google Calendar – webová aplikace pro organizaci času umožňující zaznamenávat a plánovat různé schůzky a události s možností nechat se dle nastavení včas upozornit na blížící se událost například formou e-mailu nebo bezplatně zaslané SMS zprávy.
  • Google Drive – služba umožňující synchronizaci souborů mezi různými počítači, přičemž tyto soubory ukládá do internetového úložiště. To jednak umožňuje jejich zálohu a také k nim lze přistupovat i z mobilů nebo tabletů s přístupem na Internet.
  • Google Sites – webová služba použitelná pro tvorbu velmi jednoduché webové prezentace, která je ovšem vhodná spíše na vytváření interních firemních stránek pro sdílení informací a souborů mezi zaměstnanci.
  • Google Talk – komunikační služba podobná ICQ podporující textovou komunikaci mezi dvěma uživateli internetu v reálném čase.

Umožňuje též bezplatné volání mezi počítači přes Internet. Je integrována do webového rozhraní služby Gmail nebo si k ní lze stáhnout příjemně jednoduchý komunikační program (bohužel není dostupný v české verzi).

To je výčet základních součástí Google Apps. Další lze dokoupit.

Devízou Google Apps je snadné sdílení souborů a informací v rámci firmy. Lze sdílet doslova všechno možné od souborů přes kalendáře nebo jejich části přes nejrůznější soubory po adresáře s kontakty.

Výhodou balíčku Google Apps je také vynikající provázanost jednotlivých služeb, kterou si lze ukázat na několika příkladech:

Gmail umožní e-mailem obdržený soubor kancelářské povahy (tj. dokument, tabulku či prezentaci) zobrazit prostřednictvím GoogleDocs a případně i uložit do internetového úložiště.

Gmail umí díky kombinaci služeb Google Drive a Google Docs rozbalit archiv se soubory (soubory ZIP či RAR) a přistupovat k souborům obsaženým v archivu, aniž by uživatel musel tento archiv stahovat a používat speciální program pro jeho rozbalení. Vše probíhá přímo ve webovém prohlížeči bez potřeby jakéhokoliv dalšího programu nebo speciálního doplňku.

Soubory kancelářské povahy uložené pro potřeby synchronizace mezi jednotlivými počítači do internetového úložiště služby Google Drive lze prohlížet a upravovat v Google Docs.

Přes Google Calendar lze naplánovat schůzku a rovnou přes Gmail poslat například podřízeným pozvánku na schůzku.

Při obdržení e-mailu od kolegy Gmail zobrazí vzájemně sdílené soubory z Google Docs, kterých se může komunikace týkat. Umožní též daného kolegu okamžitě kontaktovat přes Google Talk formou textové komunikace v reálném čase (chatu) nebo třeba formou bezplatného internetového videohovoru.

Jak je to drahé?

Služba Google Apps je ve dvou variantách. Hlavním rozdílem je cena služby – základní placenou variantu pro firmy, která je pro živnostníky a drobné podnikatele zcela dostačující, pořídíte za 4 € (tj. cca 100 Kč) za uživatele a měsíc.

Dražší varianta vás bude stát 8 € (tj. cca 200Kč) za uživatele a měsíc. Navíc má funkci Sejf, která umí archivovat e-maily nad rámec jejich ukládání v jednotlivých e-mailových schránkách. Do sejfu se ukládá veškerá písemná komunikace (e-maily i chaty) nezávisle na tom, jak jednotliví uživatelé tuto komunikaci archivují či mažou přímo ve své e-mailové schránce.

Variantu je možné kdykoliv změnit a přejít na vyšší či nižší verzi. Levnější ze dvou placených variant je možné měsíc nezávazně testovat zdarma.

Srovnání dostupných verzí Google Apps najdete zde. 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.