Online rezervační systém jako pomocník pro podnikání

Online prodej nemusí být jen doménou e-shopů. Prodávat přes internet mohou i poskytovatelé služeb. Lidé jsou stále pohodlnější a čím dál více využívají výhod internetu. Kromě toho, že na webu vyhledávají informace o službách a firmách, běžně nakupují, tak chtějí na internetu objednávat i běžné služby, které teď vyřizují osobně nebo přes telefon. Toto právě umožňují online rezervační systémy.

Jak to funguje?

Provozujete kadeřnictví, kosmetický salón, autoservis nebo jinou službu, kde si zákazník musí u vás nejprve návštěvu dopředu domluvit? Pak právě vám rezervační systém výrazně zjednoduší práci. Stačí pro to jediný krok – přejít z papírového plánovacího diáře na elektronický.

V rezervačním systému si nastavíte, jaké služby poskytujete, jak dlouho daná služba trvá a můžete přidat i ceny. Po vyplnění potřebných údajů zbývá už jen rezervační systém propojit s vaším webem. Stačí si jen ve vybraném rezervačním systému vygenerovat rezervační tlačítko ve formě HTML kódu, který vložíte na vaše webové stránky. Od té doby mohou zákazníci objednávat služby přímo z webu.

Proč rezervační systém využít?

Hlavní výhodou je úspora času. Jednoduše převeďte svůj kalendář do online prostředí a zákazník rovnou uvidí, jaké termíny máte volné, a vybere si právě ten termín, který mu nejvíce vyhovuje. Vám tak odpadá rutinní zvedání telefonů a zapisování nových objednávek do papírového diáře.

Rezervace máte navícpřehledně na jednom místě a vždy po ruce, ať už jste v práci u PC nebo na cestě přes mobilní telefon či tablet.

 

Věděli jste, že až 35 % hledání na internetu je ve večerních hodinách? Tedy mimo standardní pracovní dobu většinu firem, kdy se vám zákazník už běžně nedovolá. A představte si, že třeba v 9 hodin večer se chce zákazník objednat na zítra k vám do pneuservisu na výměnu pneumatik. Díky rezervačnímu systému jsou vašeslužby dostupné 24 hodin denně, aniž by to vyžadovalo vaší přítomnost nebo aktivitu.

Tím, že při online rezervaci služby zákazník vyplňuje svůj email nebo telefonní číslo, tak si jednoduše budujete databázi kontaktů, kterou byste běžně nezískali. Tuto databázi pak můžete využít pro vaše marketingové aktivity, například pro zasílání newsletterů.

A pokud už máte na zákazníka telefon nebo email, pomůže vám to eliminovat i tzv. nedošlé rezervace. Často se totiž stane, že se například pacient objedná k zubaři a pak na návštěvu u něj zapomene. Pro zubaře se tak jedná o ztracený čas, který mu už jiný pacient nestihne nahradit. Díky upomínkám ve zvolenou dobu se zákazníkovi můžete 1 den před plánovanou návštěvou připomenout přes textovou zprávu nebo email.

Jaká úskalí rezervační systém přináší

Pro mnoho lidí bude největším úskalím změnit zajetý zvyk a přenést svůj papírový diář do internetového prostředí. Jde o jakýsi mentální blok a ne nadarmo se říká, že zvyk je železná košile. Ale jakmile jednou na online rezervační systém přejdete a zvyknete si ho používat, nebudete se už nikdy chtít vrátit zpátky k papíru.

Možná vás napadne, zda jsou vaše data kdesi v internetu v bezpečí a spolehlivě dostupná. To samozřejmě vždy záleží na konkrétním poskytovateli systému, kterého si vyberete. Pokud si ale vyberete specializovanou a ověřenou firmu, tak je v jejím zájmu, aby vše fungovalo a zákazníci byli spokojeni. Když to zjednodušíme, vaše data v online kalendáři nejsou v o moc menším nebezpečí, než v papírovém diáři, který můžete ztratit nebo ho polít kávou.

Jaké systémy existují?

Rezervačních systémů je na trhu několik. Z těch českých lze určitě doporučit Reservanto.cz nebo Reservio.cz. V zahraničí je zase velmi oblíbený systém Bookfresh.com. Všechny tyto nástroje mají své bezplatné i placené verze. Bezplatná je samozřejmě částečně omezena z pohledu funkcí nebo je zdarma jen po určité období, abyste si službu mohli vyzkoušet.

Existují i specializované systémy pro konkrétní obory, kde je rezervační princip a logika trochu odlišná jako jsou například ubytovací služby. Zde můžete vyzkoušet třeba Mevris.czHoteltime.cz nebo Freetobook.com.

Agentura Najisto začala spolupracovat se službou Reservanto a zákazníkům poskytuje jednoduchý online rezervační systém pro širokou škálu poskytovatelů služeb. Více informací se dozvíte zde.

Internet nabízí spoustu nástrojů pro usnadnění podnikání. Vaše online aktivity nemusí končit tím, že máte zřízené webové stránky. Nabídněte zákazníkům jednodušší cestu, jak se k vám dostat a odlište se od konkurence.

Autor: Agentura Najisto

Diskuze k článku

Přidat komentář
Honza Veselý Dobré zkušenosti mám s rezervačním systémem www.supersaas.cz , který umí fungovat ve více jazykových verzích zároveň, což pro svoje podnikání potřebuji.
24.8.2018 09:56 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.