Podnikatel v labyrintu informačních technologií

V dnešní době už se málokdo obejde při svém podnikání bez podpory moderních informačních technologií – a to i když se věnuje podnikání v oboru, kde se pracuje hlavně rukama. Ony moderní informační technologie mohou mít podobu různou – od sofistikovaných počítačových sítí, serverových řešení a hromady specializovaných (a drahých) programů až po jediný, ani ne bůhvíjak nový, počítač s připojením k internetu, který je využíván hlavně jako prostředek k psaní e-mailů.

Informační technologie v praxi podnikatele

Počítačový software

Samotný počítač je jen „mrtvé železo“. Jeho „duší“ je software – pod tímto pojmem je zahrnuto veškeré programové vybavení počítače, všechny ty programy, které v počítači provádí nějakou činnost.

Software lze rozdělit na systémový software, který zajišťuje chod samotného počítače a jeho styk s okolím a na aplikační software, se kterým buď pracuje uživatel počítače nebo který zajišťuje řízení nějakého stroje. Vybavit počítač potřebnou „duší“ v podobě softwaru může stát dost peněz. Může to být ale i docela zadarmo. Pozor, teď nemáme na mysli nějaké pokoutné opatřování si programů, za něž by měl člověk správně zaplatit.

 

Počítač lze naplnit softwarem zdarma a zcela legálně – pokud ovšem člověk nepotřebuje ke své práci vysoce specializované programy (např. AUTOCAD, který používají architekti pro projektování).

Linux nebo Windows?

Základem pro fungování počítače je operační systém. Už tady může vzniknout první dilema. Nebo ani ne. Drtivá většina uživatelů dnes nakupuje počítač už rovnou s předinstalovaným operačním systémem – ten je „v ceně“. A v drtivé většině jde o operační systém Windows (aktuálně ve verzi Windows 7). V rámci operačního systému pak už je i základní „balík“ aplikací – přehrávač médií (samozřejmě Windows Media Player), internetový prohlížeč (samozřejmě „microsoftí“ Internet Explorer) a v poslední době i „osekaný“ balík kancelářských aplikací MS Office Starter.

Operační systém Windows světu PC dominuje, není ale jedinou možností. Alternativou světu Windows je operační systém Linux. Ten stojí na jiných základech, než Windows. Jde o tzv. „freeware“, což mimo jiné znamená, že je k mání (narozdíl od Windows) legálně zdarma, především ale to, že ho každý uživatel může zároveň dále upravovat a vylepšovat jako software – jde o tzv. open source software, tedy software s otevřeným zdrojovým kódem.

Díky tomu se uživatel může v systému podle libosti „hrabat“ a uzpůsobovat si ho k obrazu svému. To je sice úžasné pro všechny nadšené vývojáře, kteří díky tomu Linux milují a ve Windows vidí nástroj ďáblův, mnohem méně úžasné je to pro běžného uživatele PC.

Ten obvykle neumí – a ani nechce – hrát si na vývojáře, prostě chce zapnout počítač a používat ho. Používat v pojetí běžného uživatele znamená kliknout myší na ikonku známé aplikace, tím ji spustit a začít pracovat. Tak Linux nefunguje – praví „linuxáci“ nedají dopustit na ovládání systému z příkazového řádku.

Linux je šířen v kompletech, nazývaných distribuce. Distribuce mají vlastní komunity vývojářů a vlastní umístění pro balíčky programů (repozitář), které je možné jednoduše stáhnout a nainstalovat. Pro začátečníky je určena především distribuce Ubuntu, jež nabízí komfort uživatelského rozhraní velmi podobného Windows. Není ale nutné hned instalovat Linux, aby člověk mohl využívat alternativních aplikací typu open source. Mnohé z nich běží bez problémů i ve Windows.

Diskuze k článku

Přidat komentář
donlabuznik Informační technologie jsou v dnešní podnikatelské sféře naprosto nezbytným nástrojem, moc dobře si důležitost uvědomuji, proto jsem si nechal vyvinout software pro řízení firmy na https://www.memos.cz/software-pro-rizeni-firmy/ , díky kterému se celý proces značně zefektivnil, díky čemuž šetřím spoustu času i peněz.
26.4.2018 17:35 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.