Přístup k datům odkudkoliv? Poradíme vám s výběrem datového úložiště

Svá data už nemusíte ukládat a zálohovat je na lokálních discích uvnitř počítače, cédéčkách nebo flash discích. Je to překonané. Dnes si můžete své fotky a dokumenty nosit v „cloudu“ a mít je vždy a všude tam, kde je připojení k Internetu, po ruce. Láká vás to? Pak si přečtěte, podle čeho datové úložiště vybírat.

Internetové úložiště dat

Datové úložiště na internetu můžete používat k ukládání jakýchkoliv dat – dokumentů, souborů, fotografií, hudby, filmů atd. To ale není nic neobvyklého, to ostatně můžete provádět na svých discích v počítači, tabletu nebo smartphonu. Zásadní výhodou oproti dříve uvedenému je, že k datům v úložišti můžete přistupovat z jakéhokoliv přístroje s internetovým připojením. Nejste tedy omezeni na jedno zařízení, můžete mít ve všech díky úložišti stejná data.

Internetové úložiště vám navíc umožní pohodlné sdílení dat. Už žádné přeposílání příloh e-mailem. Jednoduše pošlete odkaz a příjemce si vaše data okamžitě zobrazí.

Data v cloudu (úložišti) jsou šifrovaná a pravidelně zálohovaná, únik ani ztráta dat jen tak nehrozí, což z datového úložiště dělá (až na jednu výjimku, kterou popisujeme níže) mnohem bezpečnější místo, než je váš vlastní počítač nebo mobil.

Za zmínku ovšem stojí i nevýhody internetových úložišť. První a zcela logickou je nutnost přístupu k internetu – výpadek připojení znamená nedostupnost dat. Také rychlost připojení, pokud nejí dobrá, může negativně ovlivnit možnost práce s daty. Pamatujte také na to, že ukládáním dat do úložiště je zároveň sdílíte s třetí osobou, kterou je provozovatel úložiště. Vysoce citlivá nebo tajná data by proto měla zůstat ve vašem počítači.

Jak vybrat datové úložiště

Poskytovatelů datového prostoru funguje v České republice už asi 15. Abyste se v jejich nabídce dokázali rychle zorientovat, je dobré vědět, o jaké parametry se zajímat.

Velikost úložného prostoru

Asi tak jako když si budete kupovat cestovní kufr, budete ze všeho nejdříve chtít vědět, kolik se toho do něj vejde. U datového úložiště by tomu nemělo být jinak.

Většina poskytovatelů nabízí základní datový prostor zdarma, který vám z počátku možná bude bohatě stačit. Neměli byste ale být krátkozrací a měli byste se zajímat i o to, za jakých cenových podmínek si můžete obstarat navýšení kapacity datového prostoru.

V zásadě přitom poskytovatelé umožňují navýšení progresívní, jiní vám za určitý paušální poplatek poskytnou neomezený datový prostor.
Jinak s navýšení prostoru přistupuje jen služba Dropbox, u které navyšování kapacity funguje (vedle klasické možnosti přikoupení) na principu získání nového uživatele. Když Dropbox doporučíte svým známým a oni ho začnou na váš podnět používat, získáte určité množství MB prostoru pro svůj účet zdarma.

Operační systém na vašem zařízení

Pokud plánujete s daty v úložišti pracovat pouze pomocí webového prohlížeče, pak je pro vás toto kritérium bezpředmětné a můžete se posunout k dalšímu. Přestože je cloud nezávislou internetovou aplikací, není vždy pravda, že by byl zcela nezávislý na tom, jaký operační systém používáte.

Pakliže budete chtít do cloudu přistupovat i bez internetu, budete si muset do zařízení nainstalovat synchronizační aplikace. Pohodlnost práce se synchronizovanými daty záleží na tom, jak moc nebo málo si spolu úložiště a operační systém rozumí. Ne, že by to nešlo vůbec, ale pokud nezvolíte „přátele na život a na smrt“, očekávejte mouchy v podobě chybějících funkcí a snížení uživatelského pohodlí.

Rychlost operací v úložišti a přehlednost webového rozhraní

V tomto ohledu vám nezbude nic jiného, než si každého z horkých adeptů otestovat na vlastní kůži. Pokud se do vašeho top výběru zařadili poskytovatelé, kteří nabízí po registraci prostor zdarma, pak si tam založte účet a proklepněte si, jak pohodlně se vám v úložišti pracuje a jak rychle probíhají operace v něm.

Preference vašich kontaktů

V případě, že si datové úložiště plánujete zařizovat zejména proto, abyste se svými známými mohli jednoduše sdílet fotky z dovolené nebo podobná náročná data, pak pro vás bude nejrozumnější volbou ten poskytovatel, kterého mají vaše kontakty. Nebudete se muset vzájemně nijak přizpůsobovat a vše půjde hladce.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.