Smlouvy uzavírané on-line

Smlouvy uzavírané on-line přes internet jsou v dnešní době již celkem běžné. Uzavíraní těchto smluv není až na výjimky speciálně právně upraveno, a proto se na ně aplikují obecné principy smluvního práva.

 

Smlouvy na internetu

V posledních letech se i v České republice, sice pomalu, ale přece se začíná využívatelektronický podpis, možnost elektronického daňového podání nebo uzavírání on-line smluv.

Uzavírání smluv on-line není u nás, až na výjimky nové úpravy o cenných papírech a ustanovení v občanském zákoníku o spotřebitelských smlouvách, upraveno speciálními zákony. Proto na ně aplikujeme obecné principy smluvního práva.

 

Jak se on-line smlouvy uzavírají

Pokud se pohybujete na internetu a stahujete hudbu, software nebo nakupujete nějaké zboží, je vaše smlouva uzavřena kliknutím myši na tlačítko „souhlasím“. Tímto kliknutím odsouhlasí kupující podmínky prodávajícího a smlouva se tak stává závaznou. Z této on-line smlouvy pro vás vyplívají vynutitelná práva a povinnosti, i když si je jako většina zákazníků nepřečtete.

Proč číst obchodní podmínky v internetovém obchodu

Aby jste měli možnost si tyto podmínky smlouvy přečíst, mají obchodníci ze zákona povinnost umístit je na své stránky. V těchto smlouvách najedete všechny důležité informace, které při prodeji potřebujete. Kromě možností reklamace, vrácení zboží je v těchto smlouvách obsaženo i omezení odpovědnosti za vady a často i škody způsobené vadou. U softwaru jde také běžně i o omezení v užívání a kompatibilitě s jiným softwarem.

Smlouvy uzavírané on-line jsou smlouvy uzavřené na dálku, a proto musí dát spotřebiteli možnost za určitých podmínek od smlouvy takto uzavřené odstoupit. Např. při nákupu v internetovém obchodě, máte možnost vrátit nepoužívané zboží do 14 dnů. Některé seriózní obchody nabízejí dokonce lhůtu jeden měsíc. Proto je také důležité přečíst obchodní podmínky, dozvíte se tak opravdu důležité informace, které budete potřebovat. Navíc si také uděláte obrázek o serióznosti internetového obchodu, ve kterém chcete nakoupit.

Zaměstnanec a on-line smlouva

Pokud jste zaměstnanci a využíváte firemního počítače ke stahování hudby či čehokoliv jiného, co vyžaduje on-line smlouvu uzavřít, pořádně si smlouvu přečtěte, než ji odkliknete. Nejen že většinou je toto jednání zaměstnance ze strany zaměstnavatele zakázané, a proto se jedná o porušení pracovní kázně, ale porušením on-line smluv pak mohou nastat nepříjemné důsledky nejen pro zaměstnavatele, jako majitele počítače, ale také pro vás, jako zaměstnance.

Smlouvy uzavírané on-line jsou u nás teprve v začátcích, proto existuje kromě právních aspektů i řada stále otevřených technických otázek. Jako příklad můžeme uvést platby kreditními kartami či obsluhu bankovních účtů prostřednictvím internetu, atd. I když úroveň zabezpečení těchto operací se neustále zvyšuje a věnuje se jim veliká pozornost, je zde namístě značná dávka opatrnosti. Proto si vždy pečlivě pročtěte podmínky smlouvy a určitě si dejte pozor na důvěryhodnost druhé strany takového obchodu.

Zdroj: Epravo.cz

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.