5 tipů jak na sociální média, když rozjíždíte start-up

Dnešní marketing už není to, co býval. Zatímco dříve se tvořily obchody a reklama tak, že jste za potenciálními zákazníky vysílali své obchodníky a důležitý byl především osobní kontakt, dnes je tomu skoro obráceně. Marketing se odehrává na poli internetu a sociálních sítí, kde je osobní kontakt hodně omezený.

I přesto musíte úspěšně zvládnout předat svým zákazníkům sdělení, které chcete, aby si o vás zapamatovali. A to může být pěkně náročné, a pro start-up ještě více. Podívejme se tedy na pár způsobů, které by i pro váš začínající podnik měly fungovat.

1Zvolte si správnou platformu

To zní jednoduše. Proč nad tím vůbec uvažovat, když můžete být rovnou na všech platformách? Jenže vy chcete oslovit vaši cílovou skupinu a ta se pravděpodobně nepohybuje na všech platformách, ale jenom na těch, které vyhovují jejich zájmu, povaze. A tam byste měli být i vy. Ostatní platformy by pro vás byly pouze ztráta času a energie, kterou potřebujete vložit do jiných aktivit souvisejících s prodejem. Takže výběr té správné platformy určitě detailně zvažte.

2Dolaďte svou prezentaci do detailu

Vaše prezentace na sociálních sítích je součástí vaší brandingové strategie, nejde tedy jen o design, ale o celkový koncept, který tvoří dojem na potenciální zákazníky a fanoušky, kteří se s vámi mnohdy přes sociální síť setkávají úplně poprvé. Proto byste tuto prezentaci měli detailně zvážit ještě přes samotným začátkem přidávání příspěvků na jednotlivé platformy. Prezentace sice nemusí být striktně na všech platformách jednotná a shodná s vaší webovou prezentací, na druhou stranu by fanoušci měli ihned poznat, že se jedná o vás.

3Naslouchejte svým fanouškům

Když už se konečně přes výběr platformy a správné prezentace dostanete k prvním příspěvkům a odezvě vašich fanoušků, nezapomeňte se svým publikem dostatečně komunikovat. Vaši příznivci totiž očekávají, že na jejich komentáře budete reagovat, aby se ujistili, že váš profil je skutečně aktivní. Toho můžete využít ve svůj prospěch a zahájit zajímavou diskuzi, do které se pustí i další přispěvatelé, což zvýší vaši váhu na dané platformě.

 

Kromě komentářů a aktivity vašich fanoušků si také všímejte hodnocení a zpětné vazby,které vám prostřednictvím dané platformy udělují. Tato hodnocení pro vás mohou být cenným feedbackem, z kterého se můžete poučit a zlepšovat vaše produkty nebo služby.

4Vytvářejte komunity

Nic nepotěší člověka natolik, jako pocit, že na světě je více lidí, kteří vidí život stejně, mají stejné zájmy a priority. Pokud se vám podaří vytvořit na vaší platformě síť a komunitu lidí, v kterých budete vzbuzovat tento pocit sounáležitosti, budou u vás nejen rádi komentovat, ale pravděpodobně se vám povede přeměnit je ve své zákazníky, kteří se k vám budou rádi vract. A to je přeci cíl vašich aktivit na sociálních sítích.

5Využijte platformu k prodeji

Obecně se na sociálních sítích nedoporučuje publikovat přímé nabídky vašich produktů nebo služeb k prodeji, jelikož na sociálních sítích vyhledávají lidé spíše zábavu, odreagování, případně zajímavosti a výzvy k prodeji tedy mohou považovat za obtěžující a mohou vás z rozhořčení přestat sledovat.

Na druhou stranu pokud to uděláte chytře, nemusíte odkazy na vaše produkty a služby vůbec působit jako další prodejní kanál, ale spíše zpestření příspěvků, které vysíláte do světa. Pokud takový příspěvk s odkazem na vaše produkty nebo služby zveřejníte navíc pouze jednou za čas mezi jinými zajímavými příspěvky, určitě vás za to vaše věrné publikum nebude odsuzovat. Takže se nezapomeňte podívat na možnosti propagace vašich služeb a produktů, které nabízí platforma, pro kterou jste se rozhodli. Mnohdy jsou to nástroje užitečné a zajímavé.

autor eppi logo


Eppi.cz

Moderní společnost, která na český trh přináší novou filozofii luxusu, originality a na zákazníka orientovaného přístupu.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.