Desatero pro autory internetové reklamy

Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR) vytvořilo desatero zásad, které by měli tvůrci internetových reklam dodržovat. Podívejte se na deset důležitých bodů, týkajících se internetové reklamy.

Pravidla pro tvorbu internetové reklamy (bannerů)

Držte se nativních formátů

Nativním obrázkovým formátem se rozumí GIF (Grafic interchange format) a nebo JPEG (Joint Photographic Experts Group). Reklama v jiných formátech musí být doplněna a dodána i v jednom z uvedených formátů (např. Flash bannery - .swf).

Méně je více

Na konci práce s výrobou reklamy pro internetové stránky maximálně zmenšete objem výsledných souborů před předáním. Nezapomeňte na velikostní omezení daných formátů a i tak se snažte snížit objem pod tyto hranice. Příjemce má právo z tohoto důvodu vrátit soubory zpět na přepracování nebo zmenšit objem (aniž by se viditelně změnila kvalita). To platí i pro scripty.

Reklama není web

Richmedia (bannery tvořené v HTML a příkazy ve scriptovacím jazyce) musí být univerzálně nasaditelné na jakékoliv webové stránky, kód musí být kompaktní (v jednom celku) a nesmí se odkazovat na externí scripty nebo požadovat speciální úpravy v nosných stránkách.

Reklama je pro všechny návštěvníky stránek

Nezapomeňte, že existují různé prohlížeče v různých verzích na různých operačních systémech. Není-li možné funkci reklamy zajistit pro všechny ve stejné kvalitě, zajistěte detekcí v kódu alternativní obsah.

Flash není samozřejmý

Flash není nativní formát, vytvářejte je v nejnižších verzích, je to nejúčelnější!. Odkazy ve flashi vytvářejte proměnnou „_root.clickthru“ a cíl (target) proměnnou „clickTarget“. U cíle nezapomeňte dát funkci při neexistujícím obsahu clickTarget na vyplnění hodnotou „_top“! Posíláte-li někomu na úpravu zdrojové soubory před kompilací do .swf, posílete je i s použitými fonty. Flash není v počítači návštěvníka sám, zavžte zatížení procesoru a popřípadě zjednodušte animace. Jakékoliv výjimky proti tomuto bodu nezapomeňte uvést společně s předáním podkladu.

 

Dodávejte úplné a podrobné podklady

Dodávejte kompletní odzkoušenou kreativu. Kód richmedia musí byt odzkoušen a v kompaktním celku javascriptu (nutné části nesmí být v jiných částech HTML, jiných oddílech scriptu nebo dalších načítaných souborech). Nešetřete komentáři; u složitějších typů s animací nad nosnou stránkou vystavte ukázku s podkladovou stránkou co nejpodobnější té cílové. U složitějších Flash animací s externí komunikací dodejte i zdrojový .fla soubor s přiloženými použitými fonty.

Dodávej podklady včas

Příprava média a kampaně chvíli trvá, zvlášť když je to složitější typ animace. Je potřeba více času i personální zabezpečení na přípravu a odsouhlasení, proto podklady dodávejte nejpozději 5 pracovních dní před naplánovaným startem kampaně. Sami se zajímejte, jestli není nějaký problém nebo omezení původní zamýšlené funkčnosti při ostrém nasazení.

Reklama není v okně prohlížeče ani v počítači sama

Kontrolujte výslednou reklamu tak, aby nezatěžovala příliš výkon počítače a neobtěžovala i když zrovna není vidět v aktivním okně. Kontrolujte a optimalizujte javascriptové funkce i flashové animace tak, aby nezatěžovaly neúměrně procesor počítače.

Ne každá práce musí být korunována úspěchem

Nedivte se, když se podklady vrátí na přepracování, pozorně studujte připomínky, testujte v podmínkách co nejvíce podobných reálnému nasazení (reklama samostatně umístěná na jiném serveru než vlastní stránky), nepožadujte speciální podmínky na úpravy na nosném serveru/zdrojových www stránkách; hledejte jednoduché, univerzální a funkční řešení.

Komunikujte, testujte, studujte

Co jde napoprvé těžko a složitě, je příště už rutinní záležitost. Nebojte se zeptat, když si nevíte rady.

Zdroj: SPIR – sdružení pro internetovou reklamu

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.