Doména pro internetové stránky

Pokud chcete mít své internetové stránky nebo internetový obchod, potřebujete zvolit doménové jméno, pod kterým bude váš web na internetu umístěn. V našem článku se dozvíte vše o tom, co doména je a jak funguje, poradíme vám jak vymyslet název domény a také jak provést její registraci.

Prezentace firmy na internetu

Co je to doména

Doména je srozumitelná adresa webových stránek a je vlastně slovním ekvivalentem pro IP adresu. Ta se používá k identifikaci počítačů v síti. IP adresa je číslo složené ze čtyř trojciferných číslic, podobné jako telefonní číslo i s předvolbou země. Zapamatovat si IP adresu ale není jednoduché, proto vznikl systém doménových jmen. Slova jsou mnohem jednodušeji zapamatovatelná než dvanáctimístné číslo.

 

Z čeho se doména skládá

Doména se skládá ze tří částí oddělených tečkami. Např. www.ipodnikatel.cz. Vezmeme to od konce. "Cz" je tzv. doména prvního řádu (top level doména). Jedná se o doménu nejvyšší úrovně, která může být národní (.cz, .sk, .de atd.) nebo generická (.biz, .org, .com, .eu apod.). O každou národní doménu se stará správce domén, v ČR je to sdružení CZ.NIC. Přiděluje registrátorům domény druhého řádu.

Doménu druhého řádu ("ipodnikatel") tvoří libovolná posloupnost písmen, číslic a pomlčky. Žádné jiné znaky nejsou pro doménová jména povoleny, to se týká i diakritiky.

Poslední částí domény je "www", což je doména třetího řádu. Není nutné tuto doménu používat, ale už se to velmi zažilo a požívá se vlastně automaticky. Domény třetího řádu si může její vlastník vytvářet dle libosti. Lze tak hierarchicky vytvořit domény dalšího řádu. Jediným omezením je maximální délka celého doménového jména a to je 255 znaků (včetně teček).

Jak vybrat název domény

Název domény a potažmo internetových stránek je to nejdůležitější, co vás při její registraci čeká. Podle názvu si vás budou lidé pamatovat, proto výběru jména pro vaši doménu věnujte velikou pozornost. Základ je výstižný a ne příliš dlouhý název, který bude popisovat vaše stránky a při tom bude snadno zapamatovatelný.

Pokud podnikáte v České republice, určitě zvolte doménu .cz. Pokud přesahujete s vaší činností hranice státu, registrujte generickou doménu .com, .biz nebo .eu.  Většina registrátorů nabízí na stránkách vyhledávání volných domén.

Jak registrovat doménu

Registraci domény, tedy zavedení doménového jména do databáze domén se provádí  u registrátorů domén. Při registraci domény si potřebujete zařídit také webhosting, tedy pronájem místa na uložení webových stránek. Hosting a registraci domény nemusíte provést u stejného registrátora, ale čekají vás pak další administrativní úkony.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.