Jak mít skutečně použitelné a přístupné stránky poradí odborník Seznamu

Pokud se staráte o propagaci vašeho podniku opravdu zodpovědně, asi už máte firemní webovky. Ale ruku na srdce, zaobírali jste se vážně při jejich tvorbě tím, aby byly dobře přístupné a použitelné pro návštěvníky nebo jste řešili jen, co na firemní web napsat? Pokud jste přístupnosti a použitelnosti vašeho webu pozornost moc nevěnovali, nic není ztraceno. Nechejte si poradit od vedoucího týmu návrhářů webového rozhraní Seznamu! Stejně dobře jeho rady poslouží i těm, kteří se na založení webu teprve chystají.

5 Jdou moderní design a jednoduchá ovladatelnost webu ruku v ruce anebo vždy jeden nad druhým musí zvítězit?

Skoro se mi chce říct, že nesmí zvítězit ani jeden! V ideálním případě musí jít obě tyto složky opravdu ruku v ruce, protože když se např. rozhodnete vsadit jen na dokonalé grafické zpracování, tak se vám klidně může stát, že si návštěvník sice po načtení stránky řekne „wow“, ale nebude pak schopen vyřešit svůj problém (dokončit nákup či získat informace). Web tedy neposlouží svému účelu a celý „umělecký dojem“ bude k ničemu. A naopak, ryze funkční, strohé stránky se zbytečně vzdávají možnosti zapůsobit na návštěvníkovy emoce.

Obsah, jeho forma a navigace po webu musí být v rovnováze, a v tom je ten největší oříšek kvalitního webdesignu.

6 Může si sám majitel stránek nebo e-shopu „otestovat“ svůj web z hlediska použitelnosti? Jaké otázky by sám sobě měl klást, když chce zhodnotit jeho stav?

Může, ale lepší je, když to nebude dělat sám, ale vezme si na pomoc někoho, kdo jeho e-shop ještě vůbec nezná. Posadí ho před počítač a zadá mu úkol: „Kup si u nás třeba to a to,“ pak musí bedlivě sledovat, jak se jeho „pokusný králík“ chová, jak vyřeší hledání produktu, objednávku, registraci...

Případně se ho může doptat, proč řešil některé situace právě tak, jak je řešil. Pozorování spolu s rozhovorem, ve kterém se doptáte na motivy jednání, jsou hodně dobré nástroje a měly by vás upozornit na nejzávažnější problémy s použitelností stránek.

7 Co může svými silami, existuje-li vůbec něco, člověk udělat pro to, aby jeho stránky nebyly – jak sám trefně říkáte – jako „křižovatka bez rozcestníku“? Nebo se má raději rovnou obrátit na odborníky a sám nic nezkoušet?

Kromě dříve zmíněného testu s kamarádem, se člověk rozhodně může zamyslet nad tím, v čem by měly být stránky jeho firmy návštěvníkům užitečné. A pak se na celou věc zkusit podívat úplně z druhé strany, právě z pohledu návštěvníka: Skutečně mi stránky přinášejí takové informace, jaké potřebuji? Je jejich dosažení pohodlné, intuitivní, nemusím nad ním příliš přemýšlet? Pokud si opakovaně odpovíte ano, pak je to zřejmě v pořádku, ale konzultace s odborníky rozhodně neuškodí.

8 Vraťme se ještě k přístupnosti webových stránek. Co si pod tímto pojmem mají čtenáři představit?

Pod pojmem přístupnost se schovávají ty vlastnosti webů, které určují, jak moc jsou stránky „(ne)přístupné“ pro hendikepované uživatele. Tedy například, zda jsou texty na webu dostatečně veliké a kontrastní, což ovlivňuje jejich čitelnost (s tím má problém opravdu hodně lidí), nebo zda jsou stránky správně nakódovány v HTML tak, aby byly strojově čitelné screenreaderem, což je speciální software předčítající obsah monitoru nevidomým. Význam přístupnosti v on-line světě lze tedy přirovnat např. k bezbariérovému vstupu do vašeho obchodu.

9 Dá se do oblasti přístupnosti zahrnout také optimalizace pro vyhledávače? Jak moc je pro web důležitá?

Problematika SEO (Search Engine Optimization) sice do oblasti přístupnosti přímo nezapadá, obě disciplíny však mají hodně společného, protože některé prvky webů (např. poctivé používání titulků na stránkách), se pozitivně projeví v obou oblastech. Obecně se dá říct, že co je dobré pro přístupnost, to je dobré pro SEO a někdy i naopak.

A jak moc je SEO důležité? Asi tak, jako kdybyste si otevřeli hospodu, ale nepověsili nad dveře vývěsní štít...

 

Foto: Petr Gottfried

Postup registrace domény

E-book s praktickým návodem na výběr a registraci domény

Na 9 stranách je zachycen postup výběru a registrace domény krok po kroku.

Jen za 150 Kč vč. DPH

Jak zaregistrovat doménu

Stáhnout e-book

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.