Jak na firemní webové stránky – grafický vzhled a technické řešení ruku v ruce

Říká se, že šaty dělají člověka. Stejně tak to, jak budou zákazníci vnímat daný podnik z velké části určuje vizuální styl firmy. Termín vizuální styl zahrnuje vzhled všech firemních materiálů, které vytváří image o dané společnosti. Patří sem název společnosti, její logo, veškeré firemní tiskoviny (od hlavičkových papírů a obálek přes vizitky až po reklamní letáky či výroční zprávy), webové stránky, ale i nástěnky nebo třeba navigační prvky v areálu firmy. Vizuální styl firmy je třeba chápat jako komplex všech prvků, nikoliv jako jednotlivosti bez dalších souvislostí. Neboť se však nacházíme v rubrice Internetový marketing, zaměříme se v tomto článku především na vzhled firemních webových stránek. Pokud právě jedny takové připravujete, nenechte si následující článek ujít.

Vizuální styl a technické řešení firemních webových stránek

Profesionalita nade vše

Podobu všech prvků vizuálního stylu firmy by měl určovat jednotný koncept. Jeho tvorbu je dobré svěřit profesionálům. Vytváření jednotného vizuálního stylu „na koleně“ nepřináší obvykle žádoucí výsledky. Profesionální grafik na základě představ klienta vytvoří koncepci jednotného vizuálního stylu firmy – definici loga, jeho varianty, barevnost, přípustné a nepřípustné způsoby použití. To vše je pak obsahem tzv. design manuálu – jde o dokument, který přesně vymezuje způsoby, jakými má být styl interpretován a užíván. Na základě tohoto manuálu jsou pak vytvářeny jakékoli další vizuální firemní materiály, včetně webových stránek firmy.

Webové stránky jako elektronická tvář firmy

Nedílnou součástí firemní prezentace je i firemní web. V dnešní době, kdy zákazníci hledají své dodavatele zadáním hledaného pojmu do vyhledávacího políčka internetového vyhledavače a velká část obchodů probíhá zcela prostřednictvím internetu – od objednání zboží až po jeho zaplacení – je fungování na internetu nutností i pro ty nejmenší firmy.

Užitečnost webových stránek si uvědomuje většina společností, firemní prezentaci mají na webu tři čtvrtiny z nich. Přístup k webovým prezentacím se však výrazně odlišuje v závislosti na velikosti i oboru podnikání firmy.

K vytváření firemních webových stránek existují dva možné přístupy – zkusit udělat stránky „na koleně“ sám nebo jejich vytvoření svěřit profesionálnímu web designérovi. K využití první možnosti vede snaha co nejvíce ušetřit, služby profesionálního web designéra samozřejmě nejsou zadarmo. Nicméně konečný efekt nemusí být v případě, že se snažíte minimalizovat náklady na vytvoření firemních webových stránek zcela ideální. A je otázkou, zda snaha ušetřit za každou cenu ve výsledku nepřinese víc škody než užitku.

 

Bez profesionální pomoci totiž mohou vzniknout stránky, které budou drahé i přes to, že byly „zadarmo“ – na pohled odpudivé a bez zajímavého obsahu. Nebo toho naopak budou obsahovat příliš moc ve zcela nepřehledné podobě. Ani „nadupané“, blikající a hýbající se „akční“ stránky nemusí přinést  kýžený efekt, o který tu jde především – zformovat pozitivní image a přivést nové zákazníky. I méně zkrátka může být více, což u webových stránek platí obzvlášť.

Důležité je na webu i to neviditelné

Po vizuální stránce by měl web zapadat do jednotného vizuálního stylu firmy. Zároveň je ale důležité i to, co není vidět, ale uživatel to může velmi nepříjemně pocítit. Tedy to, jak jsou stránky udělány. Tedy zda jsou stránky přístupné nejen pro nové monitory a výkonné počítače, ale i pro ty starší. Firemní web totiž potřebuje zasáhnout širokou skupinu uživatelů, ne odrazovat potenciální zákazníky tím, že se na jejich starším počítači načítají stránky půl hodiny.;

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.