4 pravidla fungování vašeho mozku

Tušíte, jak přesně funguje váš mozek a jakými pravidly se řídí? Jen málokdo ví, jak velký náš mozek je, z čeho je složený a jak přesně pracuje. A ještě menší procento lidí ví, jakým způsobem mozek zpracovává přijaté informace a z jakého důvodu zapomínáme. John Medina zformuloval pravidla fungování mozku do celkem 12 bodů. V tomto článku se na některé z nich podíváme.

Mozek muže a ženy se od sebe liší

Mužský a ženský mozek se od sebe liší. A to jak svou strukturou, tak i biochemií. U žen se chromozom X vyskytuje dvakrát, u mužů pouze jednou. Tento chromozom v sobě přitom obsahuje vysoké procento genů, které se účastní na vývoji mozku. Chromozom Y vyskytující se u mužů obsahuje méně než 100 genů. Oproti tomu chromozom X obsahuje více než 1500 genů.

Mužské tělo má větší amygaldu a dokáže rychleji produkovat serotonin. V případě akutního stresu muži reagují tak, že se jim aktivuje jejich pravá amygalda, a později si pamatují podstatu problému. Oproti tomu u žen se následkem stresu aktivuje levá amygalda. Ženy si tak spíše pamatují, jak se v dané situaci cítily.

TIP: Osvojte si nejaktuálnější poznatky neurolingvistického programování a prozkoumejte fungování mozku ještě podrobněji.

Nepodceňujte kvalitní spánek

Pokud tělo trpí nedostatkem spánku, projevuje se to sníženou schopností soustředit se. Rovněž dochází k narušení paměti, výkonu a schopnosti logického uvažování. Každý z nás přitom potřebuje jiné množství spánku. A zároveň platí, že po poledni je tělo každého z nás spíše v útlumu.

Pozor na množství stresu

Je prokázáno, že stres výrazně snižuje naši schopnost učení se. Pokud se ocitneme v nebezpečí, začne naše tělo vylučovat adrenalin a kortizol. Problém spočívá v tom, že takový mechanismus je prospěšný pouze z krátkodobého hlediska. Pobídne nás totiž k okamžité reakci. Pokud však stres zažíváme dlouhodobě, působí tyto hormony spíše proti nám.

A za vůbec nejškodlivější formu stresu je považován pocit bezmoci.

Učení prostřednictvím smyslů

Naše smysly pracují ve vzájemné součinnosti. To znamená, že například zrak ovlivňuje sluch. Pokud chceme, aby proces učení byl co nejefektivnější, je dobré zapojit více smyslů naráz. Pachy a chutě mají přitom snad největší schopnost vyvolávat vzpomínky.

Chcete se o fungování mozku dozvědět ještě víc? Přihlaste se na 10měsíční studijní program NLP a naučte se to nejlepší a nejefektivnější ze současného neurolingvistického programování.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Martin Večeřa Skvělý článek, je super, že se někdo na tuto oblast podíval i z tohoto vnitřního pohledu. Přímo s amygdalou pak souvisí i kognitivní disonance, která nám může bránit v utváření si správného úsudku - https://medium.com/quconsult/kognitivn%C3%AD-disonance-a-amygdala-hijack-2bdd2be8f5ea
5.9.2019 16:25 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.