Co dělat, když vám nezbydou peníze na splátku půjček?

Sjednání bankovní nebo nebankovní půjčky je v dnešní době velký trend. Mnoho lidí v ní totiž vidí jednoduché a hlavně rychlé řešení situací, kdy potřebují rychle získat peníze. Pokud i vy přemýšlíte nad jejím sjednáním, dobře si tento krok promyslete. Ujistěte se, že budete mít každý měsíc dostatek financí pro splátku, abyste se nedostali do nepříjemností se splácením.

Dostat se do situace, kdy nemůžete svůj dluh splácet, je velice nepříjemné. Zatížíte tak totiž váš rodinný rozpočet mnohem víc, jelikož vám budou naskakovat penále za prodlení. Jestliže zjistíte, že nebudete mít dostatek peněz pro splátku, ihned svoji situaci s vaším poskytovatelem začněte řešit. Nabízí několik možností, jak z tohoto problému ven, vyberte si proto takové, které vám nejvíc vyhovuje.

1. Najděte si další zdroj příjmu

V situaci, kdy vám chybí finance je nejjednodušším řešením nové zaměstnání nebo brigáda. Může se jednat pouze o dočasné řešení, jak výrazně zvýšit váš měsíční příjem. Díky nové práci sice nebudete mít tolik času pro svoji rodinu, ale na druhou stranu vám další plat se splácením půjčky výrazně pomůže.

2. Nesjednávejte si další úvěr

Co ale naopak není v žádném případě dobré dělat, je sjednání další půjčky. I když se bude jednat pouze o krátkodobou půjčku není to dobré řešení. Splacení dluhu dalším dluhem vaši situaci ještě zhorší. Jedná se totiž pouze o jednorázové řešení pár splátek, ale jeho následky si ponesete další měsíce. S každou půjčkou je totiž spojený úrok a poplatky, což znamená, že se dluhů nejen nezbavíte, ale ještě je zvýšíte.

3. Obraťte se na svého poskytovatele

Jakmile zjistíte, že vám nezbylo dostatek financí na měsíční splátku, kontaktujte svého poskytovatele a obeznamte ho se svým problémem. Každý problém má své řešení a spolu ho jistě najdete. Požádejte o odklad splátky nebo alespoň o její snížení. Nejhorší, co v této situaci můžete udělat, je, že strčíte hlavu do písku a budete jen čekat, až k vám přijde exekutor, aby z vás peníze dostal, což není nikdy příjemné.

4. Refinancování úvěru

V případě bankovního úvěru se vám naskýtá možnost v podobě refinancování půjčky. Jedná se o přesun půjčky k jiné bance, která vám nabízí výhodnější podmínky. S nižším úrokem přichází i nižší měsíční splátky a kratší doba splácení. O refinancování je možné uvažovat těsně před nebo po skončení doby fixace úrokové sazby, která je u každé banky jiná.

5. Vyhlášení osobního bankrotu

Osobní bankrot je až to nejzazší možné řešení. Abyste ho mohli vyhlásit, musíte mít dluhy, které nejste už delší dobu sami schopni splácet, a to minimálně u dvou společností. Po dobu pěti let vám bude insolvenční společnost zabavovat část vaší mzdy, kterou rozdělí na placení vašich půjček. Ponechá vám pouze nezabavitelnou částku, kterou nutně potřebujete pro žití. Podmínkou také je, že během pěti let musíte splatit minimálně třetinu celého dluhu.

Diskuze k článku

Přidat komentář
DALIBOR888 Taky mě asi nakonec bohužel bude čekat vyhlášení osobního bankrotu, protože přestávám zvládat dluhy splácet. Už jsem se díval na https://ideaclub.cz/media/co-je-insolvence-a-jak-probiha jak probíhá insolvence a moc se na to netěším, ale nic jiného mi hold nezbývá ... takže do toho musím jít
25.6.2020 22:23 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.