Co je to oddělené jednání při mediaci a jak probíhá

Součástí mediace může být i oddělené jednání. Víte, v čem se takové jednání liší? A s čím konkrétně může oddělené jednání při mediaci pomoct?

Jak oddělené jednání funguje

V rámci mediace mají strany sporu za cíl nalézt společné řešení jejich problému. I přesto je však možné část mediace vést odděleně. K oddělenému jednání se přistupuje v případě, že je třeba mluvit o věcech, o kterých strany sporu z nějakého důvodu před ostatními stranami mluvit nechtějí. A mediátor je přitom zároveň v pozici, kdy o těchto věcech vědět potřebuje. Díky tomu, že je zjistí na odděleném jednání, se může snáze rozhodnout, jak mediaci dále vést nebo zda ji ukončit.

TIP: Pronikněte do tajů mediace z pozice mediátora. Zúčastněte se kurzu Výcvik mediace, který vás na profesi mediátora připraví.

Průběh odděleného jednání

Pokud se strany sporu dohodnou, že oddělené jednání absolvují, domluví se s nimi mediátor na přibližné době trvání. A zároveň je v této fázi i seznámí s pravidly průběhu tohoto jednání. Jedná se například o to, že vše, co se na odděleném jednání sdělí, je pro mediátora důvěrné. Mediátor proto musí dodržovat mlčenlivost. Sdělit informace nabyté z odděleného jednání může jenom za podmínky, že mu to daná strana dovolí.

Někteří lidé se mohou domnívat, že oddělené jednání slouží k „domlouvání strategie“ vůči druhé straně. Tak to ovšem není. Oddělené jednání slouží pouze pro lepší pochopení potřeb každé ze zúčastněných stran. Stranám je při odděleném jednání dopřán vždy dostatečně velký časový prostor, aby mohly vyjádřit vše, co je potřeba.

Kdy může být oddělené jednání využito

Aby mohlo oddělené jednání při mediaci proběhnout, je nutné, aby s ním všechny zúčastněné strany souhlasily. Pokud alespoň jedna strana řekne, že oddělené jednání podstoupit nechce, bude mediace pokračovat za přítomnosti všech členů. Případně mediátor sezení ukončí.

Oddělené jednání může mediaci pomoct

Velmi často se v praxi stává, že oddělené jednání posune mediaci výrazně dopředu. To však nutně nemusí znamenat posun k dohodě. Správně provedená mediace má stranám pomoct uvědomit si, jaké jsou jejich skutečné potřeby. Díky tomu, že strany získají důležité informace i od druhé zúčastněné strany, mohou se lépe dohodnout na konečném řešení jejich sporu.

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.