Daňové ráje: Snížení nákladů i zvýšení prestiže

Přebujelá administrativa, vysoké daně, byrokracie. To vše podle odborníků odrazuje od podnikání. Zlepšení je zatím v nedohlednu. Proto se stále více podnikatelů poohlíží po možnosti, jak legálně optimalizovat náklady na daně. Řešením jsou daňové ráje, které jsou známé také pod anglickým označením tax haven.

Co je daňový ráj

Oficiální definice daňového ráje neexistuje. Přesto všichni tak nějak tušíme, o čem je řeč. Daňový ráj je jakési útočiště, které zvýhodňuje zahraniční firmyv oblasti daňových poplatků. Zisky společností jsou daněny pouze minimálně, dividendy vůbec. Kromě toho mohou firmy získat i další výhody, jako je osvobození od cla při dovozu hmotného i nehmotného majetku, který se pojí s podnikáním.

Aby společnost získala výhody daňového ráje, musí splnit několik kritérií. Například musí být činnost firmy omezena na podnikatelské aktivity mimo danou zemi a držiteli kapitálových podílů musí být cizinci.

Daňový ráj podle OECD

Jednu z definic daňového ráje stanovila Organizace pro ekonomickou a hospodářskou spolupráci (OECD). Tato definice pracuje se třemi klíčovými kritérii, podle kterých v daňovém ráji:
1. Nejsou uvalovány žádné nebo jen minimální daně. 
2. Existuje zde nedostatek transparentnosti. 
3. Jsou stanovena přísná pravidla pro ochranu klientů před zahraničními daňovými kontrolami a orgány.

Na přesun do daňového ráje nejste sami

Samozřejmě vlády zemí především v rámci EU resp.EHP, které prosazují vyšší daňové zatížení, hledají způsoby a možnosti, jak podnikatele a společnosti hledající úlevu v daňových rájích identifikovat a zajistit výběr daní dle svých daňových zákonů. Každopádně procesy schvalování jednotlivých opatření a zákonů, jejich standardizace, propojení a implementace v rámci celé EU je zdlouhavá a administrativně náročná a obvykle poskytuje dostatek času a prostoru pro nastavení či přenastavení zahraničních holdingových struktur dle novější legislativy. Změn je v posledních letech skutečně hodně a běžný podnikatel nemá moc šancí se v nich aktuálně orientovat.

zdroj.graf1

Pokud se i ve vaší firmě rozhodnete následovat cestu ostatních úspěšných českých podniků, které své sídlo přesunuly do některého daňového ráje (loni jejich počet dosáhl 13 247), nemusíte si složitě zjišťovat jak na to. Určitě ale stojí za to, si vybrat správného partnera.

PR článek

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.