Evropská unie i prezident fandí zakládání společností. Víte, jak se to týká vás?

Peněženky podnikatelů 7. 6. 2016 zajásaly. Předběžně schválená novela totiž slibuje snížení poplatků a kolků při založení s.r.o. Ale pozor. Neradujte se předčasně, platí to pouze v některých případech. Pojďte se s námi podívat této změně na zoubek.

Poplatky v minulosti

Pokud jste chtěli v České republice ještě nedávno založit společnost s ručením omezeným, museli jste si na všechny poplatky připravit zhruba 11 000 Kč. A to není úplně málo. Tedy podle Evropské komise, která tuto částku považuje za trojnásobně vyšší, než by se jí líbilo. Zde je stručný přehled toho, co všechno jste dříve zaplatili:

  • poplatek notáři 4 000 Kč za sepsání zakladatelské listiny či smlouvy
  • soudní prvozápis do rejstříku 6 000 Kč
  • správní poplatek za ohlášení živnosti 1 000 Kč

Ještě před pár lety také platilo, že jste při založení společnosti s ručením omezeným museli složit základní kapitál 200 000 Kč, ale to už dnes naštěstí neplatí. Dnes stačí, když složíte symbolickou 1 Kč, a dveře do světa obchodu jsou vám otevřeny.

Kolik stojí založení s.r.o. dnes

Již od března minulého roku bylo jisté, že se brzy budou poplatky při založení s.r.o. snižovat. A na kolik? Novela hlásala, že vás celý proces vyjde maximálně na 100 EUR, což je v přepočtu zhruba 3 000 Kč. Původně měl prezident vše schválit až v říjnu 2016, ale pospíšil si. Ke zlevnění poplatků právoplatně došlo už na začátku června.

Kdy platí snížení nákladů

Abyste mohli své náklady při založení společnosti s ručením omezeným snížit, musíte si vystačit se zakladatelskou listinou obsahující pouze povinné náležitosti (nebo společenskou smlouvou, pokud je více zakladatelů). Co si představit pod pojmem povinné náležitosti? Jsou to:

  • název společnosti
  • adresa sídla
  • předmět podnikání nebo činnosti (počet není omezen)
  • informace o základním kapitálu
  • počet jednatelů

Nevýhoda se skrývá v tom, že zde není prostor pro žádné individuální úpravy, což může v budoucnu přinést nepříjemné komplikace. Například při změnách nebo zrušení společnosti, budete potřebovat dohodu všech společníků.

Než se do zakládání společnosti pustíte, pořádně si spočítejte, na kolik vás založení společnosti ve finále vyjde. Společnost Prague Business Office například spočítala, že celkové náklady vás vyjdou na 6 500 Kč. Proč? Naslibovaná cena 3 000 Kč totiž zahrnuje pouze notářský zápis o založení společnosti a kolek za zápis společnosti do obchodního rejstříku. Ostatní poplatky, kterým se nevyhnete, v této částce zahrnuty nejsou.

Pokud si necháte společnost založit od profesionálů, zaplatíte pouze 500 Kč navíc. Stačí vám jen jediná schůzka a zbavíte se veškeré administrativy spojené se zakládáním společnosti a neztratíte ani hodinu běháním po úřadech.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.