Jak ušetřit na firemních vozidlech? GPS technologie se o to postará

Sledovat firemní auta přes GPS zařízení už dávno není výstřelek pro korporace s velkou flotilou nebo obří spediční firmy. Monitoring vozidel užije i malý podnikatel. Služba totiž pomůže s papírováním, odhalí podvody zaměstnanců a někdy dokonce zachrání kradené auto.

Špionská technologie? Tak trochu

Sledovat pohyb vozidla v reálném čase přímo na mapě? To dnes není žádná fantazie tvůrců špionážních thrillerů. Technologii pro GPS dozor vám do automobilů nainstaluje prakticky každý autoservis.

Pokud však chcete opravdu funkční systém, který nejenže zaznamená pohyb vozidel, ale bude také data zpracovávat, vizualizovat, exportovat a reportovat, vsaďte raději na specializovaného dodavatele. K GPS lokátorům (jak se nazývají sledovací krabičky, které se do vozidel montují) je totiž třeba připojit také software, který z dat vykouzlí skutečně užitečnou pomůcku pro provoz firmy.

“Na trhu je dostatek firem, které sledování vozidel nabízejí. Nejprve si ale prověřte reference a vyzkoušejte jejich software. Aplikace, která s daty pracuje, je stejně důležitá jako samotné lokátory. Někdy je program pro běžný provoz podnikatele až příliš složitý, protože je primárně určen pro speditéry. My jsme si proto vyvinuli vlastní software, který je uživatelsky příjemný a zvládne s ním pracovat každý,” vysvětluje Vojtěch Novák, provozní ředitel společnosti GPS Dozor.

Při použití systému pro sledování vozidel tedy počítejte s počáteční investicí do GPS lokátoru v řádu jednotek tisíc korun a s měsíční paušální platbou, jejíž výše se pohybuje v nižších stokorunách měsíčně.

Kniha jízd se píše sama. A na servis myslet nemusíte

Jak taková pokročilá aplikace pro GPS dozor vypadá? Většinou jde o systém do kterého vstupujete přes webové rozhraní nebo pomocí aplikace pro mobilní telefony a tablety. Kromě efektních mapových záznamů jízdy pak umožní zcela automatické vedení knihy jízd – na základě dat z GPS trackeru se sestaví report, který si můžete také vytisknout ve formátu, který bez výhrad akceptují finanční úřady.

Díky detailním záznamům o provozu aut se systém pro monitoring vozidel postará i o další úkony. Pro podnikatele, kteří si chtějí ušetřit starosti, je velmi praktická možnost upozornění na nutnost servisní prohlídky na základě počtu ujetých kilometrů. Stejně tak lze nastavit připomínku na blížící se termín STK.

kniha jizd

Optimalizace tras a logistika na nové úrovni

Dopravní firmy nebo prodejci s rozvážkou zboží v současnosti bez GPS monitoringu těžko udrží krok s konkurencí. Sledování vozidel totiž umožňuje záznam a vyhodnocování jednotlivých tras a tím pádem také jejich optimalizaci. Díky tomu, že systém vše sleduje v reálném čase, může dispečer velmi rychle poradit řidiči, který se ztratil nebo špatně odbočil. Jakékoli změny přímo za provozu, třeba výpadek nakládky u klienta apod., se u obrazovky s mapou a aktuální polohou vozidla řeší mnohem snáze a rychleji.

Spolehlivý hlídač nepoctivých zaměstnanců

To co, na GPS dozoru oceňuje mnoho podnikatelů, je naprostá kontrola nad provozem firemních vozidel. Velmi snadno identifikujete černé jízdy, tedy situace, kdy zaměstnanec zneužívá firemní vůz k soukromým účelům. Díky mapě a kalendáři v aplikaci vidíte, že vozidlo bylo v provozu o víkendu a „zajelo si“ k rybníku. Odhalíte ale také nenápadnou, ale podezřelou odbočku ze služební cesty.

To ale není vše. Systém pro sledování automobilů umí kontrolovat i spotřebu pohonných hmot. Díky tomu pak zjišťujete, že služební Oktávie má reálnou spotřebu jako Hummer, což je neklamná známka toho, že zaměstnanec při tankování tankuje palivo i do kanystru nebo rovnou do svého vlastního vozu.

Sledování nejen aut, ale také stavebních strojů nebo majetku

GPS technologie má velmi široké využití. Sledovat se dají nejen automobily, ale také dopravní kontejnery, lodě a vlastně všechno, co se hýbe.

Jako velmi užitečné se prokazuje využití GPS dozoru u stavebních strojů. Technologie totiž umožňuje sledovat nejen pohyb jako takový, ale také provoz. To znamená, že v systému je zaznamenaný start motoru i doba provozu motoru (motohodiny). To přináší jasné informace o tom, jak efektivně je stroj na konkrétní zakázce využíván a také o skutečné pracovní době jeho řidiče.

Některé systémy dokáží data zobrazit v kalendáři, kde přehledně vidíte časy začátku i konce práce. Znáte lepší systém vykazování odpracovaných hodin?

sledovani tablet mobil

Tak trochu jiný alarm

GPS tracker je drobná krabička, kterou vám při instalaci technici do vozidla ukryjí tak, že není možné ji pohledem odhalit. Díky tomu a také díky nepřetržitému spojení je možné systém sledování vozidel použít i jako určitý druh tichého alarmu.

Není totiž nic složitého nastavit si upozornění na různé podezřelé situace. Například nastartování v noční hodinu nebo pohyb auta mimo vymezenou oblast. Upozornění si můžete nechat poslat přímo na mobil. Systém vám dokonce umí i sám zavolat.

Už mnohokrát se tak stalo, že majitel vozidla navigoval policejní hlídku podle toho, co viděl na online mapě GPS dozoru.

Profesionální gangy zlodějů automobilů už většinou s GPS sledováním počítají a umí ho rušit. Někdy ale auto na určitou dobu odstaví na nějakém zapadlém místě. Čekají, jestli si pro něj majitel nedojede. Pokud o krádeži víte, máte tak šanci získat auto zpět aspoň touhle cestou.

Monitoring vozidel se drtivé většině podnikatelů vyplatí

Pokud je vaše podnikání odkázané na služební vozidla, a zejména pokud zaměstnáváte větší počet řidičů, pak se vám systém pro GPS dozor zajisté vyplatí. Snížení administrativní zátěže pocítíte hned, optimalizace tras se na firemním rozpočtu také brzy projeví. A jestli máte mezi zaměstnanci nepoctivce, je návratnost investice více než blesková.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.