Jak uspořádat pracovní stůl a dosáhnout tím lepších výkonů

Podle Výzkumného ústavu bezpečnosti práce je u stolu nejdůležitější jeho výška. Dá se přizpůsobit horní hraně monitoru počítače, která má být v úrovni očí.

Ideální pracovní stůl vypadá jako velká věda, ale naštěstí přibývá výrobců, kteří dodávají na trh cenově dostupné kancelářské stoly vyhovující všem požadavkům.

Optimálním uspořádáním počítače, osvětlení a volného prostoru lze předejít chronickým zdravotním potížím. Nejlepší variantu představuje psací stůl „ L“, poskytující dostatek místa pro práci s PC sestavou i papíry.

Stůl má být dostatečně velký, s šířkou 1,6 metru a hloubkou minimálně 0,8 metru, aby byla zajištěna vzdálenost monitoru od očí 0,5 až 1 metr. Je třeba počítat se vším, co musí kancelářský stůl pojmout: monitor a klávesnici počítače, podložku s myší, telefon, pracovní materiály a pomůcky, ale i svačinu a pití.

 

Stůl pro dispečera musí navíc zajišťovat volnost pohybu při práci vsedě i vestoje. Pozornost je věnována i detailům: zaobleným hranám a rohům, podpůrným prvkům pod pracovní deskou, které nesmí ohrožovat nohy. Pro ty má být pod stolem vždy dostatek místa. Dalšími prvky mohou být přídavné držáky a opěrky, například otočné rameno pro monitor.

Na trhu jsou různé sestavy stolů a kontejnerů, jimiž lze vybavit každou kancelář nebo pracovní kout. Nabízí se i řešení určené pro recepce, PC, přídavné, jednací a konferenční stoly.

Na pracovní stůl patří jen aktuální materiály a věci každodenní potřeby

Na stole si ponechte jen aktuální materiály a věci každodenní potřeby – diář, zápisník, papír A4 na poznámky (protože malé lístky se ztrácejí), telefony, funkční psací potřeby, příp. sešívačku, kancelářské sponky, kalkulačku.

Pro ostatní potřeby je určena horní zásuvka nebo polička blízko pracovního stolu. Osobní věci, talismany, fotografie apod. používejte na pracovním stole jen uváženě. Zde rozhodně platí, že méně znamená více.

Materiály, které budete zpracovávat později, uložte do stohovacích zásuvek. Co se přes den nahromadí, dejte na určené místo, ale před koncem pracovní doby dokumenty vždy roztřiďte. Toto načasování je praktické, protože si zároveň rozplánujete další den a kancelář opouštíte s čistou hlavou.

A ke stolu židli!

I ten nejlepší pracovní stůl vašemu pohodlí, zdraví a výkonům prospěje pouze tehdy, pokud k němu budete mít také dobrou kancelářskou židli nebo křeslo, které se dá výškově nastavit. Moderní pracovní židle jsou navíc s funkcí tzv. dynamického sezení pro prevenci bolestí zad.

PR článek

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.