Jak vybrat vhodné místo pro podnikání?

Administrativa a byrokracie jsou prvními kroky, které je potřeba na začátku podnikání vyřešit. Dalším krokem je najít a vybrat vhodné místo pro podnikání, což je mnohdy pro celou řadu podnikatelů fatální. Jak vybrat vhodné místo pro podnikání? Rady a tipy se dočtete v našem článku.

Prvním krokem je analýza

Než dojde k finálnímu rozhodnutí, je dobré vždy místo podrobit důkladné analýze, zda vybrané místo je opravdu vhodné pro vaše firemní účely. Je potřeba se zaměřit na nejrůznější faktory jako jsou:

  • demografické faktory
  • vyhledání veškeré blízké i vzdálenější konkurence
  • dopravní dostupnost - MHD, stav silnic, blízkost dálnice
  • parkování a případná možnost jeho rozšíření
  • informace o příjmech domácností v okolí
  • složení obyvatelstva

Takovou analýzu nemusíte nutně provádět sami. Existuje řada firem, které ji za vás připraví a vyhodnotí. Pokud nechcete investovat do takové důkladné analýzy, stačí na místě pobýt nějakou dobu a spoustu informací se o místě dozvíte pozorováním.

Blízko konkurenci

Podle odborníků není úplně dobré se konkurenci vyhýbat. Naopak doporučují své místo působení jí přiblížit, a to té největší. Jednak se snáze přetahují zákazníci a také budete mít přehled, jaký má konkurence marketingový plán. Důležité ovšem je, být si jistý svými záměry a cíli.

Pronajmout, koupit nebo postavit?

Každá z těchto možností má svá pro a proti. Důležité je si spočítat poměr výnosnosti s návratností investice. Mít přehled o vývoji nájmů ve vybrané oblasti, počítat s rostoucími cenami za energie apod.

V případě nájmů je nutné počítat s dalšími vedlejšími náklady jako jsou: kauce (v mnoha případech ve výši několika nájmů), nezapomenout na provizi makléřovi nebo počítat s rekonstrukcí místa nebo jeho vybavením.

Vybavení je dalším důležitou položkou na seznamu při výběru místa. Je rozdíl jestli si pronajmete nebo koupíte místo, které už má vybavení do obchodu nebo v něm stojí regály na šanony, jsou pracovní stoly nebo je vybavená celá kuchyně.

Víte, co je shell and core?

Tento pojem se pojí s koupí nebo pronájem prostoru k podnikání. Znamená to, že prostor se nabízí v rozpracováném stavu a finální úpravy interiéru si určí sám pronajímatel nebo kupec. Je tak možné prostory přizpůsobit druhu podnikání.

Místo pro rozvoj

Pokud začínáte podnikat se službami a nepotřebuje nutně policové regály na zboží nebo profesionální kávovar do kavárny, je jednou z možností, jak vyřešit otázku prostoru sdílenými kancelářemi. Sdílený prostor je moderním trendem, jak vyřešit problémy s místem pro práci.

Sdílený prostor ovšem není pouze řešením pro kanceláře, ale také pro obchody. Existuje spousta sdílených obchodů, které si navzájem doplňují služby. Může se jednat o spojení květinářství s bytovým designerem, zubní ordinace s dentální hygienou nebo hračkářství s dětským koutkem.

Nezapomeňte na úřady

Pokud si místo pro své podnikání vyberete a vznikne z místa vaše provozovna, je nutné to ohlásit na živnostenském úřadu. Provozovna se zapíše do živnostenského rejstříku. Taková provozovna musí být řádně označená a prostory musí odpovídat stavebnímu zákonu.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.