Je mediační dohoda bezpodmínečně závazná?

Chcete se dozvědět, zda je mediační dohoda závazným dokumentem? A zajímá vás, jak postupovat v případě, kdy jedna strana nebo obě strany přestanou být s uzavřenou mediační dohodou spokojené?

Mediační dohoda musí být písemná

Zákon o mediaci se mediační dohodě věnuje. Říká, že mediační dohoda představuje písemnou dohodu stran konfliktu, která je uzavřená v rámci mediace a upravuje mezi nimi práva a povinnosti. V zákoně o mediaci ovšem není vymezeno, co dělat v případě, že se strany na něčem dohodnou a zároveň se shodnou i na tom, že to nechtějí od mediátora písemně.

TIP: Naučte se řešit konflikty s pomocí mediace. Zúčastněte se kurzu Výcvik mediace a osvojte si vše potřebné pro vykonávání profese mediátora.

V takové situaci můžeme jen usuzovat, že by se o mediační dohodu nejednalo. Na mediaci by tak došlo pouze k podepsání shodné vůle stran, nikoliv však k uzavření mediační dohody. Pokud přitom strany sepíší svou dohodu samy, jednalo by se o jejich závaznou dohodu, nikoliv mediační dohodu.

Nespokojenost s mediační dohodou

Zajímá vás, jak to chodí v případě, že mediační dohoda přestane jedné nebo oběma stranám vyhovovat? Stává se to poměrně často. Typický příklad bychom našli u péče o děti. Pokud jsou dítěti například 4 roky, jeho rodiče se musí na určitých podmínkách domlouvat minimálně dalších 14 let. A za tu dobu může nastat nesčetné množství změn.

Strany se přitom na změnách mohou domluvit buď samy nebo s pomocí mediátora. Pokud přitom mají mediační dohodu, tak platí, že i jednotlivé dodatky této dohody by měly být prováděny písemně.

Pokud mediační dohoda přestane vyhovovat pouze jedné straně a druhá strana nepřistoupí na dohodu o změně, je třeba celou záležitost řešit přes soud.

Více informací z oblasti mediace najdete na www.kurzymediace.cz.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.