Kalibry aneb přesné a rychlé ověření rozměrů ve výrobě

Každý, kdo něco vytváří ze dřeva, železa a dalších materiálů, ať už na stroji či ručně, vám potvrdí, že správné rozměry jsou klíčové. U těchto povolání obzvlášť platí staré dobré pořekadlo: Dvakrát měř, jednou řež. Jenže neustálé přeměřování je docela zdlouhavé. A co víc, pokud nemáte digitální posuvné měřítko, snadno se v číslech přehlédnete.

Právě z důvodu rychlosti a přesnosti se ve velkovýrobě velmi často využívají kalibry. Chytří pomocníci, kteří by možná mohli pomoct i ve vaší firmě. Obzvlášť pokud vyrábíte stejné modely výrobků ve velkém nákladu. Na výrobu jednoho kusu se kalibr nejspíš nevyplatí. Proč?

Kalibr neměří, jen potvrzuje správnost

Kalibry nelze počítat mezi měřidla. Nenajdete na nich totiž žádnou stupnici, neodečtete rozměr. Pouze vám ukáží, zda má daná věc správný rozměr, či nikoliv.

Dokonalým příkladem jsou válečkové kalibry , které mívají dvě strany. Jedna je dobrá, na tu by výrobek měl jít nasadit, druhá zmetková, na tu by se naopak neměl dát nasadit. Pokud tomu tak je, rozměry jsou v pořádku. Jestli ne, něco je špatně. Někdy je chyba opravitelná, jindy jde o zmetek.

Každý kalibr je tedy vyroben k ověřování konkrétního rozměru. Některé jsou typizované, případně si můžete nechat vyrobit kalibr přesně na míru dle výkresu.

Existuje jich celá řada

Jmenovali jsme si válečkové, ale kromě nich existují třeba ještě závitové nebo třmenové kalibry. Používají se na různé výrobky. Některé kontrolují průměr, jiné hloubku, další závity apod.

Velký výběr kalibrů pro kovo zpracující závody i další oblasti řemeslné výroby u nás v ČR nabízí společnost Michovský tools. Všechny jejich výrobky mají velmi vysokou životnost, jsou totiž vyráběné z materiálů odolných vůči mechanickému opotřebení i poškození. Obrovské množství kalibrů navíc mají skladem, což zaručuje rychlé dodání. Kromě toho jsou tamní odborníci schopní vám kalibr vytvořit i na míru dle výkresu.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.