Kancelářská židle coby nejdůležitější pracovní pomůcka

Kvalitní židle omezuje bolesti zad, hlavy, ramenou a také, snižuje riziko vzniku hemeroidů. Kvalita přitom není dána pouze použitými materiály, ale také konstrukcí, kdy každý typ provozu vyžaduje jiné vlastnosti.

V případě, že sedíte na židli do 4 hodin denně a nepatříte mezi osoby se zdravotními potížemi, nezáleží příliš na zvolené mechanice a své rozhodování můžete založit na použitém materiálu, kdy:

 • síťovina je typická vysokou prodyšností, což snižuje riziko vzniku hemeroidů, nemá však izolační vlastnosti
 • čalounění má skvělé izolační vlastnosti, tj. je v ní pocitově tepleji než v židli se síťovaným sedákem, tento typ materiálu je tak vhodný pro chladnější místa typu vrátnice, průchozí kanceláře, recepce
 • kůže, jedná-li se o pravou kůži, je nenáročná na údržbu a je stylová
 • tvrdá kolečka jsou vhodná spíše na koberce
 • měkká kolečka pak na dlažbu, dřevěnou plovoucí podlahu, lino, PVC, marmoleum apod.
 • univerzální kolečka jsou použitelná jak na tvrdé, tak měkké podlahy.
 • kluzáky zvyšují bezpečnost tím, že zamezují pohybu židle

V okamžiku, kdy na židli strávíte 4–12 hodin denně, tj. typicky celou jednu směnu, je vhodné zvolit synchronní mechaniku, houpací či asynchronní mechaniku. Ideální není tzv. permanentní mechanika, kdy jste při sezení odkázání na jednu pozici a je tak žádoucí udělat si čas od času přestávku a protáhnout tělo.

Typy mechanik kancelářských židlí

 • permanentní – záda jsou v neustálém kontaktu s opěrákem, ovlivnit můžete pouze náklon opěráku vůči sedáku. U tohoto typu mechaniky lze standardně nastavit jak výšku opěráku, tak výšku sezení. S tímto typem mechaniky se setkáte hlavně u židlí s nižší pořizovací hodnotou.
 • houpací – opěrák a sedák tvoří skořepinu, kdy úhel opěráku a sedáku zůstává vždy stejný, lze však změnit bod otáčení, což přispívá k zvýšení komfortu sezení. Křeslo lze naklonit do několika pozic, stejně tak je samozřejmostí nastavení výšky sezení plynovým pístem.
 • asynchronní – umožňuje nastavit sklon opěráku a sedáku nezávisle na sobě. Židle s touto mechanikou poznáte tak, že mají 3 páky, kterými nastavujete sklon a druh sklonu opěráku, stejně tak i výšku sedu.
 • synchronní – úhel náklonu opěráku a sedáku lze změnit synchronně a tím zlepšit ergonomii sezení. Pohyb lze zajistit v několika pozicích, stejně tak lze nastavit sílu přítlaku a výšku sezení

Příklad židle s permanentní mechanikou
zidle1
Příklad židle s houpací mechanikou

zidle2

Příklad židle se synchronní mechanikou

zidle3

Příklad židle s asynchronní mechanikou

zidle4

Pokud na židli strávíte více než 12 hodin denně, je nezbytné zvolit synchronní mechaniku. Ideální je poohlédnout se židli se zesílenou konstrukcí, u níž lze očekávat delší životnost.

Bez ohledu na dobu sezení

Při výběru židle je, kromě doby sezení, brát v potaz i to, kdo a kde bude na židli sedět. Typicky do prostor typu zasedací místnosti, čekárny, prezentační místnosti je vhodné použít židle s potahovým materiálem nenáročným na údržbu a zároveň židle, s nimiž lze jednoduše manipulovat. Stejně tak hraje roli váha a velikost sedícího, které ovlivňují vhodnost jednotlivých doplňků, jako jsou opěrky nohou, bederní opěrka, područky.

Kvalitní a vhodně zvolená židle se pozná tak, že bolest nezpůsobuje, ale naopak ji předchází. V okamžiku, kdy si po několika týdnech sezení na židli uvědomíte chybu ve výběru, je již pozdě. Z tohoto důvodu je vhodné kancelářské židle vybírat u obchodníka se širokým sortimentem a znalostí jednotlivých produktů. Pouze takový prodejce Vám dokáže doporučit židli, která nebude postupně zhoršovat stav Vašeho zdraví.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.