Kdy založit s.r.o. a kdy živnost?

Vítejte mezi podnikateli! Kliknutím na tento článek jste prokázali přítomnost podnikatelského ducha. Máte nápady, máte odvahu, něco umíte a možná vám nesedí 8 hodin sezení v kanceláři a poslouchání drsného šéfa. Směr je tedy jasný, teď jen zrealizovat ty správné kroky. Jedním z nich je volba vhodné formy podnikání - podívejme se společně, kdy je lepší založit živnost, a kdy zase společnost s ručením omezeným, tedy s.r.o.

Obchodníci, zprostředkovatelé a makléři

Pokud máte jasnou podnikatelskou vizi a znáte praktické kroky, jak ji uvést do života, bude nejrychlejší cestou založení živnosti. S živnostenským listem můžete zahájit marketingové a prodejní aktivity a testovat reakce trhu. Když budete fungovat jako zprostředkovatel pro velkého dodavatele služeb - banku, pojišťovnu, investiční nebo obchodní společnost - můžete s živnostenským oprávněním a jednoduchou daňovou evidencí vystačit napořád. Fakturovat budete čistě svou provizi a veškeré nároky spojené s poskytováním služby nebo zárukou na zboží nese dodavatel.

Jiná situace nastává, když obchod, e-shop nebo dovoz rozjíždíte na vlastní účet nebo dokonce se zapůjčenými penězi. Pro testování trhu založení živnost postačí, ale jakmile se objemy zvýší, rostou i závazky vůči odběratelům, spotřebitelům a rizika spojená s neúspěchem projektu. Lze tedy doporučit založení s.r.o., kde je jasně oddělený majetek společnosti a váš osobní či rodinný. Zároveň při jednání s bankou či investory o úvěru či investici jasně uvidíte názor odborníků na podnikatelský záměr vaší nové společnosti.

Odborné služby a řemesla

Podobné je to i v případě, kdy jste samostatný programátor, daňová poradkyně, účetní, překladatel, architekt, marketérka či tvůrce webových stránek. Založením živnosti nic nezkazíte a během pár měsíců budete vědět, zda se podnikání rozjíždí či nikoliv. Jakmile však objem zakázek a příslušných “odpovědností za přímé i nepřímé škody” stoupne, stojí za zvážení podnikání prostřednictvím vlastní společnosti s ručením omezeným.

Jestliže však chcete již od počátku budovat své podnikání jako “větší firmu” či zavést novou značku - profesionálně, designově, na úrovni - bude vhodnější založit společnost ihned a nezdržovat se s živnostenským listem. Vzhledem k tomu, že náklady na založení s.r.o. jsou kolem deseti tisíc korun a vše je možné objednat na klíč, tipujeme, že to nebude zásadní položka ve vašem startovacím rozpočtu. A když už v tom budete, vymyslete originální značku a tu zakomponujte přímo do názvu vaší nové společnosti - získáte určitou formu ochrany a zákazníci vás na internetu snáz najdou.

Restaurace, autodoprava, zdravotnictví

Divíte se, co mají tyto činnosti společného? Jsou zde vyšší nároky na kvalifikaci podnikatele i přísnější podmínky vlastního provozování činnosti. Abyste u řemeslných, vázaných a koncesovaných živností vůbec obdrželi živnostenský list, budete muset doložit vzdělání nebo praxi. Je jedno, zda založíte živnost nebo rovnou s.r.o. - vždy bude muset podnikatel nebo jeho spolupracovník doložit živnostenskému úřadu (někdy i dalším) svou kvalifikaci.

Kromě kvalifikace podnikatele jsou zde zároveň různými předpisy regulované provozovny a související administrativa. Odpovědný zástupce (podnikatel, garant či zaměstnanec) je zde proto, aby živnostníkovi či jednateli společnosti pomohl dostát obvyklým standardům těchto služeb a také vyhovět všem regulacím.

Založení s.r.o. versus založení živnosti

Na závěr tedy rekapitulace hlavních rozdílů ve způsobu podnikání společnosti a živnostníka (OSVČ). Asi nejvýraznější výhodou s.r.o. je ochrana osoby a majetku podnikatele. Zatímco živnostník ručí za veškeré škody svým celým majetkem, společník společnosti s ručením omezeným jen svým vkladem, resp. aktuálním majetkem firmy. Podobně ani jednatel s.r.o. nenese osobní odpovědnost za chyby zaměstnanců.

V některých situacích je klíčová možnost dát při založení s.r.o. firmě originální název. Živnostenský list zní vždy na jméno podnikatele, ke kterému lze doplnit jen dovětek.

Pokud podnikáte v několika lidech nebo uvažujete o pozdějším prodeji rozjeté firmy, pak na založení živnosti rovnou zapomeňte. Jen u obchodní společnosti je možné převádět a dále dělit podíly - aniž by bylo třeba měnit všechny dodavatelské a odběratelské smlouvy. Tato možnost je výhodná rovněž v situaci, kdy se vztahy s klíčovými společníky či dodavateli časem zkomplikují.

Další podrobné informace, jak získat živnostenský list: https://www.profi-kancelar.cz/zalozeni-zivnosti-v-roce-2020/
nebo k založení s.r.o.: https://www.jak-zalozit-sro-a-podnikat.cz/zalozit-sro-zalozeni-firmy/.
Kompletní znění živnostenského zákona potom najdete zde: https://www.mpo.cz/dokument166698.html.

Ať již se rozhodnete pro živnostenský list nebo založení s.r.o., přejeme vám hodně moudrých rozhodnutí, vytrvalosti i tu nezbytnou dávku štěstí.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.