Letos oslavujeme stoleté výročí naší měny

Buďme za svou měnu rádi. Česká republika patří k menšině evropských zemí, které se ještě nenechaly zlákat k přijetí eura, a může se pyšnit vlastní korunou. Tušili jste ale, že kdysi byly ve hře i jiné názvy než právě koruna? Letos si připomínáme stoleté výročí od doby, kdy se o těchto otázkách jednalo.

Vznik československé měny se datuje do dob první republiky. Ta vznikla v roce 1918, a tak není náhodou, že česká koruna byla oficiálně představena následujícího roku – v roce 1919. Bylo potřeba pro nový stát zařídit vlastní měnu. Zpočátku se používaly bankovky a mince rakouskouherské banky, nicméně samostatný stát si zasloužil i vlastní peníze.

O naši korunu se zasloužil hlavně Alois Rašín

Možná si z hodin dějepisu pamatujete něco o Rašínově měnové reformě. Byl to právě první československý ministr financí Alois Rašín, kdo se ujal nelehkého úkolu přivést k životu československou měnu. Cílem reformy bylo zlikvidovat inflační peníze, osamostatnit oběh peněz, vytvořit vlastní měnu a maximálně ji zhodnotit.

Koruna československá byla zavedena v dubnu 1919. Mnozí historikové proti jejímu názvu protestovali. Tvrdili, že nemá oporu v české historii, a navrhovali místo toho např. sokoly, řepy či franky. Jméno je však to poslední, co by mělo vliv na úspěch měny. Československá koruna se nakonec stala jednou z nejstabilnějších měn v Evropě a její nasazení je dodnes považováno za obdivuhodné.

Na sto let starou historii vzpomínáme s pamětní mincí

Jak jinak si připomenout vznik československé měny než mincí ze zlata? Zlatou minci k příležitosti stého výročí měny vydala ČNB. V limitované edici 1000 ks byl navíc vydán i Rašínův dukát. Tato ražba vydaná Pražskou mincovnou a.s. má průměr 20 mm, hmotnost Au 3,49 g a ryzost 986/100 Au. Z přední strany je vyobrazen sám Alois Rašín, ze zadní pak český lev. Dodávána je v sadě se stříbrným odražkem za cenu 7 450 korun. Potěší určitě nejen sběratele a milovníky numismatiky.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.