Mediace: Jak probíhá a co je pro ni nejdůležitější

Mediace pomáhá efektivně vyřešit problém mezi dvěma stranami s pomocí prostředníka. Navštívit ji můžete dobrovolně, ale v určitých případech ji nařizuje i soud. V čem se liší představy o jejím průběhu mezi mediátorem a jeho klienty?

Představy klientů a mediátora

Představy o průběhu mediace se u obou stran značně liší. Na mediaci bývají často posílání zaměstnanci, s jejichž prací v týmu je jejich šéf nespokojený. Jeho nařízení zní jasně – zaměstnanci půjdou na mediaci a mediátor vše během hodiny vyřeší tak, že změní jejich chování.

TIP: Využijte kurz řešení konfliktů a naučte se pomáhat druhým.

Představy šéfa jsou ovšem poměrně zcestné. V úvahu je třeba kromě jiného brát i to, že klientům určitou dobu trvá, než si na mediátora zvyknou a budou ochotní se mu svěřit. Pamatovat musíte i na to, že klienti obvykle na řešení svého problému nemohou přijít i několik měsíců nebo let a najednou po nich nadřízený chce změnu v chování z minuty na minutu.

Komunikační uzel

Konflikt vedoucí k návštěvě mediace většinou vyvolá nějaký komunikační uzel. A úkolem mediátora je právě tento uzel objevit a prozkoumat, co se za ním skrývá. Každá strana má přitom pochopitelně své vlastní představy, proto musí mediátor pozorně vyslechnout oba subjektivní pocity a následně se zaobírat vyřešením problému tak, aby se již v budoucnosti neopakoval.

Klienti často na mediace přicházejí s tím, že chtějí řešit tu situaci, která existuje právě v tuto chvíli. S tou však mediátor bohužel nic nezmůže, protože neví, proč se objevila, ani co jí předcházelo.

Staňte se mediátorem a pomáhejte lidem řešit jejich konflikty. Připraví vás k tomu speciální šestidenní výcvik pod dohledem zkušené mediátorky.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.