Mediace: Na co se váže dohoda o mlčenlivosti?

Při mediaci někdy dochází k pěkně vyostřeným rozhovorům mezi oběma stranami. Mediátor se tak mnohdy dozvídá i to, co by nechtěl. Křik, slzy i hromada výčitek bývají na denním pořádku. Může tyto informace následně sdělit soudu?

Mediátor musí zůstat objektivní

Při určité situaci může někdy soud účastníkům mediaci nařídit. V takovém případě mediátor může být dotázán na to, zda se strany k mediaci dostavily a splnily tak svoji povinnost. Tuto informaci je mediátor povinen sdělit.

Co už však sdělit nesmí, je samotný průběh mediace. I na to se někdy soud může zeptat nebo se informovat, k jakému řešení strany dospěly. Na tyto skutečnosti se ovšem vztahuje mediátorova zákonná povinnost mlčenlivosti a nic z toho tak prozradit nemůže.

Kdyby se totiž mediátor začal zaobírat průběhem mediace, nezůstal by tak objektivní, jak se od něj očekává. Pro soud tak mediátor vystavuje při nařízených mediacích pouze potvrzení o tom, že se strany na mediaci dostavily.

Výjimky z pravidla

Existují však případy, na které se povinnost mlčenlivosti nevztahuje. Kromě již zmíněného informování soudu o tom, zda strany na mediaci přišly, jsou to i další dvě věci. Mediátor může soudu prozradit, zda byla nebo nebyla uzavřena smlouva o provedení mediace. Dále pak může odpovědět i na to, zda strany k nějaké vzájemné dohodě došly.

Chcete se stát mediátorem a úspěšně zvládnout i zkoušky mediátora? Absolvujte přípravný kurz a naučte se na něm vše potřebné.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.