Musíte se pořád vzdělávat a být hladový po úspěchu

Rozhovor s Michalem Opplem, spolumajitelem společnosti Partners, o projektu Stínování manažerů pro vysokoškolské studenty.

Projekt Stínování manažerů spojuje svět akademické sféry a byznysu, kdy studenti Newton College několik dní stínují pracovní den po boku zkušeného top manažera v některé z větších společností. Jedním z nich je Michal Oppl, spolumajitel Partners. Svou první firmu založil se svými dvěma spolužáky před osmnácti lety na obchodní akademii. V rámci soutěže Baťa, mladý podnikatel. „Úkolem bylo vytvořit fiktivní firmu, vymyslet produkt, který se bude prodávat, její poslání a vizi.“ Když si měli se spolužáky napsat na papír pozici, kterou budou zastávat, tak si vybral finančního ředitele. Nevědomky tak už tehdy určil směr své kariéry.

Co je důležité pro úspěšnou kariéru ve vašem byznyse?

Správný lídr by měl být vždy o krok napřed. Ať už to je nadáním, nebo empatií, nadprůměrnými komunikačními dovednostmi, tím, že se sám vzdělává. Zkrátka musí mít vždy náskok, aby měl neustále co předávat svým lidem. Neměl by se zaseknout na místě, musí se neustále rozvíjet, proto jsem rád, že i na ředitelské úrovni probíhá neustálé osobnostní vzdělávání. Za druhý velmi důležitý bod považuji dar empatie, komunikace, schopnost vybudovat si tým postavený na vztazích. Je důležité mít empatii nejen vůči klientům, ale i vůči spolupracovníkům. Jedině tak s nimi můžete pracovat.

Považujete projekt Stínování manažerů Newton College pro vaši firmu jako svého druhu i možný nábor, výchovu „svého“ manažera už na škole?

Stínování manažera je ideální nástroj k tomu, aby studenti mohli nahlédnout „pod pokličku“ práce manažera. Zjistí tak, co vlastně manažer dělá, jaké má kompetence, jakou odpovědnost, jak pracuje s týmem a může to být první odrazový můstek pro jeho budoucí kariéru. Konečně vidí v praxi to, o čem se již několik let učí na škole.

Co kromě nahlížení „pod pokličku“ může tento projekt studentovi dát?

Zároveň dává tento projekt velmi slušný základ k tomu, aby manažer dokázal rozpoznat silné stránky studenta a jeho případný potenciál pro budoucí spolupráci. Stínování manažera je sice velmi krátký a rychlý projekt, nicméně pro krátké „pracovní námluvy“ to stačí. Obě strany si mohou udělat obrázek o tom, jestli by spolu chtěli a dokázali dlouhodobě pracovat. O tom je podle mě celý tento projekt. Zbytek se student naučí během dlouhodobější stáže nebo praxe, ale co se naučit nedá je charakter, chuť něčeho dosáhnout, tah na branku, prostě takové to známé a otřepané mladý a hladový.

A našel jste si už nějakého svého studenta, který je mladý a hladový?

Projekt mi umožňuje blíže poznat vybrané studenty, jak přemýšlí, jaká je jejich vnitřní motivace a chuť něčeho dosáhnout a být úspěšný. Tohoto projektu se účastním na Newton College již po druhé a získal jsem z prvního ročníku nadějného studenta, který u nás podává výborné výsledky. Proto hodlám v tomto projektu pokračovat i v budoucnu.

Studenti si chválili, že mohli být skutečně „u všeho“. Představovalo to nějaký problém v organizaci vašeho dne?

Velmi často si organizuji diář tzv. „blokově“ takže jeden den mám třeba vyčleněný jen na hodnotící rozhovory, další den mám přijímací pohovory, další den školení atd. Aby studenti viděli co nejvíce, rozmanitost práce manažera, tak jsem si akorát naplánoval v jednom dni několik různých druhů aktivit, aby studenti neviděli pořád jedno a to samé. Cílem je, aby měli co nejširší a komplexní představu o tom, co dělám. Jinak tento projekt pro mne nepředstavoval žádné omezení.

Co vás zaujalo či příjemně překvapilo?

Zaujalo mne, že se do projektu hlásili zejména studenti prvního ročníku. Je to asi tím, že jsou ještě opravdu „hladoví“ po novinkách a vědění, zatímco studenti vyšších ročníků už zažili řadu jiných aktivit, školení, workshopů a už jsou asi trošku přesycení. Nicméně mne příjemně překvapilo, jak se vybraní studenti do projektu se zájmem a upřímně zajímali o práci manažera a sami se aktivně zapojovali do zadaných úkolů. Často přicházeli se zajímavými postřehy, které ani mě třeba nenapadly.

Newton college responzivni bannery LOGONEWTON College je soukromá vysoká škola se sídlem v samotném srdci Brna a Prahy. Na výuce se podílí řada významných osobností z praxe, mj. viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík, uznávaný psycholog Marian Jelínek nebo digitální stratég Jan Řezáč. Unikátní spojení teorie s praxí oceňují úspěšní absolventi, dnes již známé osobnosti z praxe jako je Petr Hobža nebo Lukáš Žďárský.

V rámci studijního programu „Ekonomika a management“ si studenti mohou vybrat specializované profesní zaměření, například populární marketing a brand management, psychologie pro manažery, management cestovního ruchu, nebo třeba management lidských zdrojů. Studenti mají možnost prezenčního a kombinovaného studia nebo výuky v angličtině. Přijímací řízení na bakalářské studium je bezplatné, primárně se nezaměřuje na znalosti, ale na motivaci a předpoklady ke zvolenému zaměření.  Více se dozvíte na www.newtoncollege.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.