Může zaměstnanec nesouhlasit se změnou náplně práce?

V rámci pracovního poměru je třeba rozlišovat druh práce a náplň práce. Víte, v jakých případech může zaměstnanec se změnou náplně práce nesouhlasit?

Jaký je rozdíl mezi druhem a náplní práce

Hned na úvod je třeba naučit se rozlišovat dva pojmy – druh práce a náplň práce. Druh práce musí být vždy uveden v pracovní smlouvě. Jedná se tedy o něco, na čem se musí obě strany předem dohodnout.

Náplň práce se poté liší tím, že již v pracovní smlouvě být uvedená nemusí. Je proto možné, že náplň práce stanoví zaměstnavatel zaměstnanci jednostranně. Náplň práce ovšem vždy musí odpovídat druhu práce. Druh práce tedy symbolizuje pomyslný rámec, do kterého náplň práce spadá.

TIP: Pokud zaměstnavatel po zaměstnanci vyžaduje neadekvátní pracovní činnosti, může se velmi jednoduše objevit konflikt na pracovišti. S jeho vyřešením může pomoct kurz Mediace v pracovních vztazích.

Úprava náplně práce

Zaměstnavatel může zaměstnanci předat popis pracovních činností i jednostranně, a to v souladu se zákoníkem práce. Vysvětleme si to na jednoduchém příkladu.

Představte si zaměstnance, který má v pracovní smlouvě uveden jako druh práce uklízeč. Zaměstnavatel stanovil, že náplní práce tohoto zaměstnance bude umývání podlah v prvním patře kancelářské budovy. Následně přitom zaměstnavatel může tuto náplň práce rozšířit i na umývání podlahy v druhém patře. Tento krok je v souladu se zákoníkem práce a zaměstnanec tuto novou činnost vykonávat musí, protože svým obsahem odpovídá stanovenému druhu práce.

A co přílohy pracovních smluv?

Ne vždy je však možné změnit náplň práce jednostranně. Řeč je o případech, kdy ke stanovení náplni práce slouží příloha pracovní smlouvy nebo se jedná o nedílnou součást pracovní smlouvy. V takovém případě na celou situaci zákon pohlíží tak, že to bylo stranami dohodnuté. Z toho důvodu je třeba, aby změna byla opět dohodou obou zúčastněných stran.

Naučte se řešit nejrůznější možné konflikty na pracovišti. Absolvujte kurz Firemní mediace, kde si osvojíte řešení praktických konfliktních situací.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.