Nařízené setkání s mediátorem: Co byste měli předem vědět

Soud může zúčastněným stranám nařídit setkání s mediátorem. Zajímá vás, co to v praxi znamená? Kdo takové setkání vede a platí se za něj něco? To všechno se dozvíte v tomto článku.

Kolik setkání může soud nařídit

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Soud totiž může nařídit pouze první setkání se zapsaným mediátorem. Pokud se chce účastník zúčastnit i dalšího, je to již jen jeho rozhodnutí. Nařízená je ovšem i délka zmiňovaného prvního setkání. Ta činí 3 hodiny.

A co je vlastně cílem nařízeného setkání? V prvé řadě by sezení mělo sloužit k tomu, aby účastníci pochopili, co vlastně mediace je. Mediátor jim prozradí, jak probíhá a zjistí od zúčastněných stran, čeho by chtěly díky mediaci dosáhnout a jaká je vlastně jejich představa. A v neposlední řadě by se mediátor měl postarat o navození té správné důvěry mezi ním a klienty.

Kdo toto setkání vede

Strany mají možnost se u soudního řízení domluvit na tom, kdo jejich nařízené setkání s mediátorem povede. Pokud však této možnosti nevyužijí, soud jim mediátora vybere sám. V takovém případě však musí vybírat pouze ze seznamu zapsaných mediátorů, který je veden u Ministerstva spravedlnosti.

Poplatek za nařízené setkání

O prvním setkání se zapsaným mediátorem byste také měli vědět, že je zpoplatněno. Cenu přitom stanovuje vyhláška a v současné době činí 400 Kč za každou započatou hodinu. V případě, že se mediátor řadí mezi plátce DPH, je třeba si daň k této částce ještě přičíst.

Pokud se mediace účastní více stran, cena za nařízené setkání se následně mezi tyto osoby dělí rovným dílem. V případě dvou účastníků tak každý z nich zaplatí 200 Kč za každou započatou hodinu. Ta pravá matematika však začíná v situacích, kdy se nařízeného setkání účastní tři strany.

Chcete načerpat více informací ze světa mediace? Přihlaste se na kurz Výcvik mediace, který sestává ze tří stupňů. Sami si tak můžete určit, kolik dovedností se chcete naučit.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.