Naučte se posilovat a upevňovat svoji psychickou odolnost

Psychická odolnost se u každého člověka vyskytuje v jinak vysoké míře. Existují takoví jedinci, kteří s lehkostí zvládají velké množství věcí. A pak i takoví, které vede z míry jediné vybočení z jejich zajetého stereotypu. Ať už patříte v tomto rozmezí kamkoliv, věřte, že na psychické odolnosti se dá pracovat.

Jak psychicky odolný člověk reaguje na životní rány

V psychologické praxi se můžete častěji setkat s označením resilience, což znamená právě psychickou odolnost. Pokud takoví lidé utrpí životní ránu, jsou zvyklí se otřepat a jít dál. Vědí totiž, že každá taková zkušenost je ve výsledku posune dále.

TIP: Zlepšete své vztahy a naučte se snadněji rozhodovat. Pomůže vám k tomu kurz Kouč, který se specializuje na praktické a okamžitě uplatnitelné dovednosti.

Každou krizi lze postupem času přeměnit na něco, co posílí náš charakter, rozšíří naše obzory a zlepší naše schopnosti. Každý z nás čas od času zažívá životní pád. Ale je třeba si uvědomit, že životní pád není sám o sobě neúspěchem. Tím je až neschopnost se po takovém pádu opět zvednout.

Zaujměte optimistický postoj

Optimismus symbolizuje myšlenkový návyk. Pokud optimistický postoj prozatím neovládáte, nemusíte vůbec zoufat. Tomuto jednání se totiž dá cíleně naučit. Abyste dokázali lépe zvládat nepříjemné životní situace, musíte věřit, že tato situace opět odezní. Pokud se s něčím takovým právě teď potýkáte, zaměřte svoji pozornost na možnosti řešení.

Navozovat optimistický stav mysli byste si přitom nejlépe měli co nejčastěji. Díky tomu pro vás postupem času bude tento způsob uvažování mnohem samozřejmější.

Optimističtí lidé ví, že překážky patří k cestě

A jak tedy optimisticky naladění lidé uvažují? V prvé řadě si dokáží uvědomit svoji vlastní hodnotu a mít z ní i dobrý pocit. Pokud něco nejde podle jejich plánu, nejsou zvyklí okamžitě házet flintu do žita. Namísto toho si uvědomují, že překážky patří k cestě. Své vlastní chyby vnímají tito lidé jako poučení do příště, a ne jako osobní selhání.

Pro popisované osoby je dále charakteristické, že dokáží reálně odhadnout své hranice. A požádat své okolí o pomoc v případě, že si s něčím neví rady. Pokud chcete optimistický způsob uvažování posilovat, můžete si vyzkoušet krátké cvičení. Spočívá v tom, že si uvědomíte, jak jste překonali nepříznivé výchozí podmínky. Pokud vás nic nenapadá, můžete se zkusit inspirovat nějakými příběhy lidí, kteří vás inspirují. Jak se jim podařilo dosáhnout jejich snů?

Získané vlastní nebo převzaté zkušenosti následně použijte k tomu, abyste si sepsali věty začínající „ačkoliv“, „i když“ nebo „přesto, že“. Končit ovšem musí vždy pozitivně. Například: „I když jsem vyrůstal v rodině, kde mě v mém studiu nepodporovali, dokázal jsem úspěšně získat vysokoškolský titul“.

Právě uvědoměním si takových věcí se můžete snadněji naladit na vlnu optimistického myšlení.

Chcete se naučit v praxi používat i další techniky osobního rozvoje? Přihlaste se na kurz Kouč rozvoje osobnosti.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.