Nemusíte začít od nuly: Díky franšíze získáte nezávislost i zázemí silné značky

Chcete podnikat, ale straší vás těžké začátky? A co takhle si jméno i know-how vypůjčit od zaběhlé značky? Díky franšíze budete podnikat na sebe, ale ne sami.

Co je franšíza?

Patříte mezi lidi, kteří si pod pojmem franšíza nic nevybaví? Tak čtěte dál. Franšíza představuje model podnikaní, ve kterém vám na základě licence společnost poskytne jejich know-how a obchodní značku. Vy poté každý měsíc odvádíte poplatky za využívání licence, které se pohybují v rozmezí 1-15 %. Jaké pro a proti tento druh podnikání přináší?

Ušetříte spoustu času

Mezi hlavní výhody franšízingu patří především úspora času. Nemusíte totiž vymýšlet koncept podnikání, název, firemní strategii ani se nemusíte obávat zavedení nové značky na trh. Těmto počátečním starostem se elegantně vyhnete.

Milovníci piva pozor! Věděli jste, že i Pivovary Staropramen a.s. patří mezi franšízy?

Za pohodlí si připlatíte

Při pořizování licence se připravte na cenu v rozmezí pár tisíc, ale i pár milionů. Záleží na tom, od jaké společnosti chcete licenci zakoupit. Pokud se jedná o menší a méně známou společnost, cena nebude příliš vysoká. Za známou značku se zavedeným jménem si naopak připlatíte.

Co musíte splňovat?

Abyste získali licenci na franšízu, musíte splňovat určité požadavky. Tyto požadavky najdete vypsané na webu dané společnosti. Zpravidla to bývá určitý podnikatelský rozhled, vstupní kapitál, ochota projít tréninkem. Každá společnost však požaduje něco jiného, je tedy dobré na vše se předem zeptat.

Hlavně nepolevit

Pokud začnete podnikat s již zajetou značkou, může se stát, že zlenivíte. Opadne z vás prvotní nadšení a spoléháte na to, že společnost má známé jméno, a tak se klientela vždy najde. Opak je však pravdou. Důležité je dát do podnikání maximum a představovat si, že se jedná o nově zavedenou značku, kterou chcete co nejlépe uvést na trh.

MC Donald‘s, RE/MAX nebo Drogerie TETA – i tyto značky fungují jako franšízy

Všechno na jednom místě

Že nevíte, jestli vaše oblíbená značky či obchod patří mezi franšízy? Nevadí. Existují přehledy a katalogy franšíz, do kterých se můžete podívat a zjistit víc. Také se tam dozvíte, co znamenají pojmy jako například Master franšízant nebo franšízová síť.

Má franšíza i nějaké nevýhody?

Se zakoupením licence se zavazujete k tomu, že budete dodržovat smlouvou stanovené podmínky. Všechny vaše inovativní novinky a nápady tedy musíte konzultovat s vedením společnosti. Nemusíte se ale bát, že byste neměli vůbec žádné slovo, na spoustě věcí se lze dohodnout.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.