O čem by měl mediátor poučit strany konfliktu před mediací

V dnešní době je stále termín mediace pro mnoho osob velkou neznámou. I z toho důvodu je třeba strany konfliktu před zahájením mediace poučit o důležitých informacích. A přitom je třeba vycházet z toho, že se s mediací pravděpodobně ještě nikdy nesetkaly a neví nic o jejím principu.

Poradí vám zákon

Řešení najdete v zákonu o mediaci. Ten totiž přesně popisuje, s čím vším musí být klient před započetím mediace seznámen. Ale pozor. Zákon o mediaci se vztahuje pouze na zapsané mediátory. Nezapsaní mediátoři tak tuto povinnost nemají.

Kdo musí uzavírat písemnou smlouvu

Zapsaní mediátoři mají i další povinnost. Mediace u nich totiž vždy musí být zahájena uzavřením písemné smlouvy o provedení mediace. Tato smlouva přitom musí mimo jiné obsahovat označení stran konfliktu i označení mediátora.

Dále je třeba ve smlouvě vymezit daný konflikt, který je předmětem mediace. Chybět nesmí ani stanovení výše odměny pro mediátora nebo způsob jejího určení či ujednání o záloze. Pokud mediátor mediaci poskytuje bezplatně, musí zde být tato informace rovněž sdělena, stejně jako informace o době, po kterou bude mediace probíhat.

O čem strany poučit

A o čem všem je tedy mediátor povinen před podpisem smlouvy strany konfliktu poučit? Měl by se zmínit o postavení mediátora při mediaci, účelu a zásadách mediace, účincích smlouvy o provedení mediace a mediační dohody.

Dále je třeba stranám sdělit, že mediace může být kdykoliv ukončena. Mediátor také informuje strany o své odměně za provedenou mediaci i o jejich nákladech. V neposlední řadě by se měl zmínit i o tom, že zahájením mediace stále trvá právo domáhat se ochrany svých práv a zájmů před soudem. A také je důležitý fakt, že za obsah mediační dohody odpovídají pouze strany konfliktu.

Chcete se stát mediátorem? Přihlaste se na kurz Výcvik mediace, kde se dozvíte vše potřebné pro vykonávání této profese.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.