Paušální daň pro živnostníky: Tyto zajímavosti se vám budou hodit

Diskuse v politické sféře se aktuálně stále věnují paušální dani. Diskutuje se o ní již několik let s tím, že plány jsou nyní o něco reálnější, než tomu bylo v minulosti. Vláda její zavedení aktuálně slibuje na počátku příštího roku. Rozděluje podnikatele na dva tábory. Jedni budou rádi, jiní naopak jsou rezolutně proti. Jedná se o krok vpřed, nebo naopak něco, co by žádné velké zlepšení a zjednodušení situace přinést nemělo? Pravda je asi někde mezi, a tak se na zavedení paušální daně podíváme v následujících řádcích mnohem podrobněji. 

Hlavním cílem je efektivní snížení byrokratické zátěže

Jaké odvody aktuálně musí řešit osoby samostatně výdělečně činné? Samozřejmě především daně z příjmu, nicméně ruku v ruce s nimi jdou i zdravotní a sociální pojištění. Všechno se logicky neobejde bez vyplňování spousty různých formulářů a opakování totožných údajů. Často je situace doslova ke zbláznění. Papírování živnostníky dokonale omezuje, zdržuje a ti se nemohou dostatečně soustředit na svůj byznys. Paušální daň by jim měla ulehčit činnost a snížit onu byrokratickou zátěž. Ostatně i mnohá půjčka na účet už dnes dorazí bez zbytečného papírování.

Koho se paušální daň týká?

Paušální daň se vztahuje jenom na drobné živnostníky. Jedná se tedy o osoby, které mají výdělek nižší než jeden milion korun ročně. Jen pro představu, v České republice působí zhruba 420 000 takových živnostníků.

Bude paušální daň povinná?

Rozhodně ne. Každý živnostník bude mít šanci se rozhodnout, jestli bude paušální daň platit, nebo nikoli. Jedná se o čistě dobrovolnou záležitost. Každá osoba si bude moci rozmyslet, jestli si standardně po zúčtovacím období vyplní formuláře týkající se daně a pojištění, nebo bude naopak platit v pravidelných měsíčních intervalech paušální daň.

Důsledky paušální daně pro živnostníky

Jsou vcelku logické. Živnostníkům odpadnou mnohé administrativní povinnosti, které jsou aktuálně nezbytností. Každoroční vyplňování formuláře týkajícího se daní se stane minulostí. Stejně tak je solidním bonusem i fakt, že přestanou chodit namátkové daňové kontroly. Na sociálním pojištění živnostníci odvedou více, čímž se efektivněji připraví na důchodový věk. Při realizaci paušální daně ale živnostníci ztratí nárok na to, že by mohli uplatňovat daňové slevy a bonusy na dítě. Platby budou v součtu poněkud vyšší, než by tomu bylo standardně jako v současné situaci.

Stát na paušální dani vydělá

Na paušální dani samozřejmě vydělá i stát. Ministerstvo financí hovoří o oboustranné výhodnosti. A jaká by měla být výše paušální daně? Jednat by se mělo o sumu 5500 korun měsíčně. Na zdravotní pojištění by mělo připadnout celkem 2400 korun a na sociální 3000 korun. A samotná zbylá stokoruna. Ta by měla pokrýt požadavky státu na možnou daň z příjmů.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.