Podnikatelé nemusí pro půjčku jen do banky. Peníze mohou získat i od lidí

Způsobů, jak financovat začátky podnikání, je mnoho. Pokud zavrhujete jakoukoliv pomoc od rodiny, přátel či investorů, pak vám zbývá ještě na výběr z několika typů půjček. Využít můžete nejen klasiku v podobě bankovního úvěru, ale také nebankovní půjčku a P2P půjčku.

Podnikatelé, ať už začínající či ostřílení matadoři, si pro úvěr nejčastěji chodí do banky. Jestliže ale neuspějí právě tam, mají možnost využít také další alternativy. Půjčku si mohou sjednat u nebankovní společnosti nebo u „lidí“. Jak se tyto tři varianty od sebe liší?

Banka nepůjčí každému podnikateli

Na rozjezd podnikání je zapotřebí často mnoho peněz. Ze základního kapitálu je nutné zaplatit materiál, stroje, pronájem i zaměstnance. Není divu, že některé banky nabízí půjčky pro podnikatele ve výši až 300 milionů korun. Úvěr tak mohou využít i podnikatelé, kteří uvažují o expanzi.

Bankovní půjčky s sebou nesou výhodnější podmínky oproti těm nebankovním. Na druhou stranu získání tohoto úvěru je o něco těžší. Důležité je splnit řadu požadavků, které banka stanovuje. Jen tak zjistí, zda jste schopni půjčku splatit.

Proto, abyste získali bankovní půjčku, musíte splnit tyto základní podmínky:

  • mít ukončené dvě daňové období podnikání,
  • sídlo firmy v České republice,
  • kladný výsledek hospodaření,
  • mít v pořádku všechny platby týkající se Finančního úřadu, Správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny.

Je jasné, že banka nepůjčí nikomu, kdo je v konkurzu či likvidaci. Banky vždy eliminují úvěrové riziko, a tak si pečlivě ověřují schopnost splácení zájemce. Jelikož ale každý podnikatel má jiné potřeby, pak i bankovní produkty nabízí různé využití. Podnikatelé tak mohou vybírat z těchto typů úvěru:

  • kontokorentní úvěr,
  • provozní úvěr,
  • investiční úvěr,
  • startovací úvěr.

Alfou omegou pro banku u všech typů úvěrů pro podnikatele je podnikatelský plán. Ten ve většině případů rozhoduje o úspěšnosti. Svůj záměr tak v žádném případě nepodceňujte.

Nespokojte se s jednou nabídkou nebankovní půjčky

Neuspějete-li v bance, můžete to zkusit u nebankovní společnosti. Výhodou neúčelové nebankovní půjčky je, že nebudete muset dokládat daňové přiznání a že půjčku budete moci čerpat na cokoliv. Díky tomu se obejdete i bez podnikatelského plánu. 

Dostupnost nebankovních úvěrů je veliká, proto se nespokojte s jednou nabídkou. Porovnávejte konkurenci a využijte výhod online srovnávání. Právě na internetu nebankovní půjčky nejčastěji sjednáte.

Za snadné sjednání a absenci přehnané byrokracie si ale připlatíte. Počítejte s vyššími úrokovými sazbami a s nižší půjčenou částkou. Především u nebankovních půjček se proto vždy zajímejte o RPSN. Právě výše roční procentní sazby nákladů je nejdůležitějším parametrem. Nenechte se nalákat na nulový úrok.

Podnikání můžete rozjet i s peer-to-peer půjčkou

Nejen začínající podnikatelé mohou financovat svůj business pomocí peer-to-peer půjček. Jedná se o takzvanou půjčku od lidí pro lidi. Vhodná je pro ty, kteří v bance neuspěli, stejně tak i pro ty, kteří chtějí získat výhodnější úrok, než nabízí banky a nebankovní společnosti. 

Aby byla P2P půjčka vaše musíte přesvědčit „lidi“ o tom, že máte na splácení a že si ji zasloužíte. Je zapotřebí dodat příjem například zaplacenými fakturami a pár slov o sobě. Důležité je napsat proč o půjčku žádáte, na co peníze chcete využít a jak finance plánujete splatit. Na základě vašeho příběhu se lidé složí a půjčí vám nejen na rozjezd podnikání.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.