Podnikejte chytře: I založení vlastní firmy dnes můžete nechat na někom jiném

Účetnictví, úklid, nábor nových lidí, webhosting, marketing, ostraha… Co mají všechny tyhle činnosti společného? Když si vše dobře spočítáte, můžete je outsourcovat a tím výrazně ušetřit. Čas i peníze. Ostatně, stačí být schopný a na odbornících můžete nechat třeba i samotné založení vaší vlastní firmy. Proč totiž ztrácet čas s něčím, co jiní zvládnou rychleji? Věnujte se tomu, co vám jde nejlépe.

S outsourcováním služeb, tedy s jejich vyvedením mimo firmu, se v takové podobě, jako ho známe dnes, podnikatelé poprvé setkali v 70. letech 20. století. Obrovský rozmach pak outsourcing zaznamenal v následujícím desetiletí, a to především u velkých nadnárodních firem.

Dnes nicméně outsourcují i výrazně menší firmy a setkat se můžete i s pozicemi takzvaných „virtuálních asistentek“, na které část své agendy překlápějí třeba i někteří freelanceři. Ostatně, proč se trápit s vedením účetnictví, pochůzkami po úřadech, vyplňováním formulářů a čekáním ve frontách, když tohle někdo může vyřešit za vás. A vy se můžete naplno věnovat vašemu „core“ byznysu.

Nechat na jiných můžete i založení vlastní firmy

Podobnou logiku pak můžete použít i při zakládání firmy. To se sice v roce 2015 výrazně zjednodušilo, nicméně i tak se podle odborníků v celém zdlouhavém a složitém procesu drtivá většina lidí, včetně začínajících podnikatelů, vůbec neorientuje.

Ostatně, posuďte sami: Podle výzkumu Světové banky musíte při zakládání obyčejné s r.o. v průměru přestát 9 úřednických procedur, 19 dní čekání a věnovat vyplňování formulářů a komunikaci s úředníky celkem 24 hodin čistého času. Slovy klasika: „Kdo z vás to má?“

Česko startu podnikání příliš nepřeje

Podobně negativně pak prostředí pro začínající podnikatele v Česku popisují i další žebříčky. V některých z nich byla ještě v roce 2014 Česká republika dokonce za Bulharskem. Od té doby se situace zlepšila (v roce 2017 jsme se v žebříčku Světové banky Doing Bussiness 2017 umístili na 27. pozici)… Aby se (především kvůli EET a kontrolním hlášením) opět zhoršila. V Doing Bussiness 2019 jsme skončili na 35. místě ze 190 zemí.
Jak tedy starosti při zakládání nové firmy setřást ze svých beder a „přehodit“ je na někoho jiného? Jednoduše. A vlastně máte dokonce 2 možnosti, jak celý proces spojený se založením nové firmy „outsourcovat“.

Ready-made: Dneska začnete řešit a zítra jste majitelem

Nejjednodušší a nejrychlejší variantou je koupě ready-made společnosti. Jde de facto o zakoupení předzaložené firmy, která už je zapsaná v obchodním rejstříku, ale nevyvíjí (ani v minulosti nevyvíjela) žádnou činnost. Namísto 24 hodin čistého času a 19 hodin čekání v tomto případě stačí jen chvilka u notáře a majitelem firmy jste do druhého dne.

Koupit si takto můžete nejen s.r.o. (ceny „eseróček“ se pohybují okolo 10 tisíc korun), ale i akciovou společnost (a.s.) nebo evropskou společnost (SE). U druhé a třetí zmíněné počítejte s částkou okolo 50 tisíc korun.

U ready-made firmy neřešíte základní kapitál

A pokud vám teď vrtá hlavou, jak je to se základním kapitálem, který v případě akciovky činí 2 miliony korun a u evropské společnosti dokonce 120 tisíc euro, pak vězte, že i po této stránce je vše vyřešené. Po zapsaní do obchodního rejstříku je složený kapitál účetně vyvedený do pokladny a následně mimo firmu. Vy jako nový majitel pak přebíráte prázdnou pokladnu, kterou postupně doplníte fyzicky, nebo zápočtem oproti budoucí výplatě zisku.

Nechte si firmu založit na míru

Druhou alternativou je založení společnosti na míru, kdy se o všechnu administrativu postará specializovaná firma. V tomto případě je všechno hotové do jednoho týdne. Pozor ale na to, že na rozdíl od koupě ready-made společnosti, musíte v případě založení společnosti na míru sami složit základní kapitál. Proto je pro některé začínající podnikatele jednodušší koupit ready-made firmu.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.