Proč je schopnost najít si a udržet dobrého zaměstnance uměním?

Ideální zaměstnanec se liší pozicí od pozice a firmou od firmy, ale i přesto existují vlastnosti a schopnosti, které ocení každý zaměstnavatel. Ideální zaměstnanec je člověk, který je ve své práci spokojený, naplňuje ho a nechce ji měnit. K práci proto přistupuje zodpovědně a pečlivě, často přichází s kreativními myšlenkami a je loajální. Prostě je to člověk, na kterého se můžete spolehnout, protože podrží vaši firmu, když je třeba a neuteče ke konkurenci při první příležitosti. Pomůžeme vám ho najít.

Na co si dát při hledání zaměstnance pozor?

Člověk, který hledá práci, je však často pod tlakem a spokojí se s prací, která se naskytne. Tam pak leckdy zjistí, že mu práce nevyhovuje a poohlédne se po jiné během tříměsíční zkušební lhůty. I vy už jste možná takového zaměstnance někdy přijali a víte, že to byla zbytečná ztráta času i peněz. Proto buďte při příštím náboru zaměstnanců pečlivější a k pohovoru si zvěte jen lidi, kteří mají pro vaši firmu přidanou hodnotu a pomohou k jejímu rozvoji.

Hledání vhodného kandidáta

Lidé, které hledáte, jsou tedy převážně ti, kteří už někde pracují a aktivně nehledají práci. Musíte si k nim proto najít cestu a vhodným způsobem je oslovit. Rovnou zapomeňte na to, že bude stačit vyvěsit na pár pracovních portálech vaši nabídku.

Hledání zaměstnanců je proces, který mnoha zaměstnavatelům tzv. leze krkem. Situace na trhu práce je navíc momentálně taková, že kvalitní zaměstnanec se hledá asi jako jehla v kupce sena. Práce je spousta, ale kvalitní pracovní síly ubývá.

Situace na trhu práce hraje do karet zaměstnancům

Dnešní moderní společnost, všudypřítomný internet a smartphony nahrávají vzniku zaměstnaneckých nešvarů jako je přeceňování zkušeností, lhaní v životopisech a nebo časté střídání pracovních pozic. K hledání zaměstnanců je proto potřeba přistupovat trochu jinak.

Uvědomte si, že díky velké nabídce pracovních pozic a nedostatku pracovní síly, jsou zaměstnanci na koni a mohou si vybírat. Vy u nich musíte vyvolat touhu pracovat pro vás. Firemní benefity jako jsou příspěvky na oběd, sick days nebo den dovolené navíc, nabízí kde kdo a mnohdy nepřekvapíte ani možností home office. Základem by měla být firemní kultura, příjemné pracovní prostředí a dobré mezilidské vztahy na pracovišti.

Hledání perfektního zaměstnance se můžete ušetřit, pokud si budete ideální zaměstnance vychovávat. Měli byste se snažit své zaměstnance motivovat, svěřovat jim na starosti záležitosti, které podpoří jejich smysl pro zodpovědný přístup a podporovat je ve vzdělávání formou školení, kurzů nebo odborné literatury ke studiu.

Nespoléhejte ani na to, že titul z vysoké školy svědčí o vybraných schopnostech a znalostech člověka. Kvalita škol se liší a i toho nejlepšího studenta může v práci překonat člověk bez titulu, kterého práce baví a dělá ji rád a jak nejlépe dokáže.

Autorem článku je společnost Comeflex, která poskytuje virtuální sídla pro společnosti a pomáhá firmám se založením sro.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.