Rekuperace tepla – Západ je už opět před námi, pocítí to marže tuzemských firem

Jak je možné, že tak „primitivní“ věci, jak jsou datová centra, zažívají boom v zemích s vysokou cenou energií, a ne např. ve východní části Evropy? Jak je možné, že celkové náklady na energie firem z Velké Británie, Švédska, Francie či Švýcarska v posledních letech a měsících klesaly? Co se vlastně skrývá za úspěchem přístavů v Hamburku či Kodani a přilehlých oblastech? Na všechny tyto otázky existuje jedna odpověď – rekuperace tepla.

Firmy na Západě již dávno pochopily, že pokud si chtějí udržet konkurenceschopnost na světových trzích i v situaci, kdy podnikají na trzích s vysokou cenou práce, zdaněním apod., musí se zaměřit na náklady na energie. Vlády v Evropě (resp. Evropská komise na úrovni celé EU), USA i Číně dokonce vyčlenily prostředky na podporu rozšíření rekuperace (Zdroj). Ano, i samotné vlády chápou, že má-li se firmám v zemi dařit, je třeba jim pomoci s udržením nákladovosti provozu v přijatelných zemích.

Zatímco v Evropě je rozšíření rekuperace poháněno i iniciativami jednotlivých vlád bojujícími s emisemi skleníkových plynů, v USA se takto děje z zvětší části z důvodu udržení konkurenceschopnosti firem.
Jak skvělým pomocníkem může rekuperace tepla být ukazují i zkušenosti se zemí, jako jsou Čína či Pákistán, kde se firmy také potýkají s rostoucími mzdami i cen energií. Aby si udržely svou konkurenceschopnost, i firmy v těchto zemích čím dál více vsází na rekuperaci. A zatím to vypadá, že to byla sázka na jistotu.

Zdá se tedy, že podnikatele v České republice neohrožuje jen optimalizace nákladů firem na Západě, kdy hrozí přesun výroby zpět do zemí typu Německo, Francie, Holandsko apod., ale také snižování nákladů v rozvíjejících se zemích, které tak stále dokáží nabídnout velmi nízké provozní náklady a hrozí tedy, že výroba bude přesunuta z ČR právě do těchto zemí (nemusí se přitom jednat jen o Čínu či Pákistán, ale např. také Rumunsko či Srbsko, země, které se účastní velkých projektů zaměřených na snížení energetické náročnosti na celoevropské úrovni).

Toto riziko se přitom netýká jen výrobních podniků, ale také již zmiňovaných datových center či rekreačních objektů, jež rostoucí ceny musí dříve či později promítnout do svých koncových cen.

Pokud tedy patříte mezi majitele či řídící pracovníky firem, které chtějí držet krok s vývojem ve světě, začněte se ještě dnes zajímat o možnosti použití jednotek rekuperace ve Vašem případě. Více informací o rekuperaci najdete na webu společnosti GT-ENERGY.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.