Start podnikání nemusíte financovat jen vlastními zdroji a úvěrem

Začátky podnikání jsou těžké. Nemáte-li dostatek základního kapitálu, pak vás jistě nemine otázka financování. Peníze na svůj business můžete získat nejen díky bankovnímu úvěru či pomoci přátel a rodiny.

Rozjet podnikání chce zpočátku nutnou dávku odvahy a financí. Jen do detailu propracovaný podnikatelský plán nestačí. Dostatek motivace a odvahy začínajícím businessmanům většinou nechybí. Peníze už jsou však kapitolou zcela jinou. Jaké jsou možnosti?

  1. Vlastní zdroje, rodina a přátelé
  2. Investor, start-up soutěž a crowdfunding
  3. Bankovní půjčka, leasing a faktoring

Vlastní zdroje, rodina a přátelé

Nejlepší variantou pro každého začínajícího podnikatele je nepotřebovat žádný počáteční kapitál. Stejně tak mnoho živnostníků si ze startu vystačí s vlastními zdroji. Tyto dvě možnosti (ne)financování patří k těm nejlevnějším.

Bohužel ale ne každý má peníze na založení firmy a ne každý si v podnikání vystačí jen s notebookem, s internetem a s mobilním telefonem. Pouštíte-li se do výroby produktu, pak jen samotný technologický vývoj spolkne nemalou sumu peněz.

Relativně levnou variantou je požádat o pomoc rodinu a přátele. Právě ti mnohdy mohou půjčit ihned a bezúročně. Avšak je důležité počítat i s opatřením, co dělat v případě neúspěchu. Řešením může být, že rodinného příslušníka v nové firmě zaměstnáte nebo z něj uděláte společníka.

Investor, start-up soutěž a crowdfunding

Mezi další levné alternativy financování patří investor, start-up soutěž a crowdfunding. Všechny tři zmiňované způsoby získání peněz se v poslední době těší velké oblibě. Pojďme se na ně podívat trochu zblízka.

  • Investor začínajícího podnikatele bude něco stát, ovšem na oplátku se mu dostanou nejen finance, ale i zkušenosti a kontakty, které jsou doslova k nezaplacení. Cílem investora je zhodnotit finance v perspektivní investiční příležitosti, a to může být i vaše podnikání.
  • Soutěže start-upů jsou skvělou zkušeností, a to už jen díky pouhému přihlášení a prezentování svého business plánu. Soutěž může každému začínajícímu podnikateli přinést nejen peníze do startu, ale i investora a řadu zajímavých kontaktů.
  • Smyslem crowdfundingu je zaujmout svými podnikatelskými sny širokou veřejnost. Na internetu stačí představit svůj plán, stanovit si potřebnou částku do startu a nabídnout odměny přispěvatelům.

Bankovní půjčka, leasing a faktoring

Mezi poslední skupinu, jak financovat start businessu, patří bankovní úvěr, leasing a faktoring. Především první zmiňovaný způsob si vyžaduje důkladné porovnání půjček.

  • Banky nabízí speciální úvěry pro podnikatele. Vybírat ale lze i z neúčelových půjček a z kontokorentních úvěrů. Máte-li pocit, že v bance v žádném případě neuspějete, pak nestahujte kalhoty, když brod je ještě daleko, a zajděte se do banky zeptat. Jen tak zjistíte, zda jako začínající podnikatel jste pro banku dostatečně bonitní a důvěryhodný či nikoliv. Před osobní návštěvou pobočky přijde vhod srovnávač půjček půjčka.co, který vám pomůže zorientovat se v nabídce.
  • Také financování leasingem je jednou z možností, jak si při startu podnikání pomoci. Na leasing si lze snadno pořídit například stroje do výrobny, služební automobily či provozovnu. Vybírat lze z operativního a finančního leasingu. Větší oblibě se těší ten operativní, a to díky tomu, že po skončení doby splatnosti je předmět majetkem pronajímatele.
  • Faktoring je specifickým způsobem financování. Jeho smyslem je prodat pohledávku takzvanému „faktorovi“. Výhodou je, že ihned získáte peníze za prodej zboží či služby. Nevýhodou je, že specializovaná společnost pohledávku odkoupí za nižší hodnotu.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.