Trápí vás prokrastinace?

Prokrastinací trpí poměrně vysoké procento populace. Díky ní odkládáte důležité úkoly na později a věnujete se raději těm činnostem, kterým byste právě neměli. Přináší s sebou přitom mnoho negativních následků v podobě špatných pracovních či studijních výsledků.

Jak se projevuje

Pro prokrastinaci je charakteristické, že se věnujete krátkodobě velmi atraktivním úkolům na úkor těch, které je třeba udělat. Činíte tak přitom s plným vědomím toho, že byste se měli raději věnovat oněm náročnějším aktivitám. Pokud prokrastinujete často, zpravidla vás časem potká špatná nálada, budete se obviňovat a v neposlední řadě si i snižovat vlastní sebehodnotu.

TIP: Zúčastněte se kurzu Posilovna mysli v Brně a zjistěte, jak prokrastinaci ovládnout.

Šest prokrastinačních typů

Věděli jste, že podle toho, jaký přístup zastáváte, spadáte do některé z následujících skupin? Odborníci přitom tvrdí, že každý v sobě nese charakteristické rysy hned několika prokrastinačních druhů. Prvním z nich je perfekcionista, který daný úkol vůbec nezačne dělat, protože se obává, že výsledek nebude dokonalý. Druhým typem je takzvaný snílek, který má hlavu plnou nápadů, ale žádný z nich nezrealizuje. Své úkoly stále posouvá s pomocí zázračného slovíčka „až“. Třetí typ nemá rád riskování, a proto se svým povinnostem vyhýbá, bojí se, že něco zkazí.

Existuje také typ člověka, který neustále kritizuje výsledky ostatních a staví se vůči všem pokynům negativně. Velmi častým případem jsou osoby, které tvrdí, že nejlepších výsledků dosáhnou až pod tlakem. Poslední skupinou jsou extremisté, kteří na sebe berou až příliš mnoho povinností. Díky neefektivnímu time managementu poté nedokáží splnit žádný z úkolů.

Dejte prokrastinaci sbohem

Pokud se rozhodnete s prokrastinací skončit, je třeba si nejprve uvědomit zásadní věc. Oddalováním důležitých úkolů vám jenom narůstá trápení, a proto je mnohem výhodnější udělat důležité věci hned. Zbavit se prokrastinace můžete jenom tím, že začnete své úkoly plnit v okamžiku, ve kterém máte.

Musíte se přitom pro tuto změnu umět rozhodnout a následně se jí řídit. Uvědomte si, že prokrastinací ztrácíte tu nejcennější komoditu, kterou vám život vůbec nadělil – čas. Pokud je pro vás čas vzácný, musíte jej začít i efektivně využívat.
Kurz Posilovna mysli pod vedením Markéty Hamrlové vás naučí vše potřebné pro zvládnutí prokrastinačního chování. Kromě toho pochopíte i principy autohypnózy, techniky pro eliminaci stresu a mnoho dalšího.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.