Víte, co lze vlastně považovat za úspěch mediace?

Mediace umožňuje stranám konfliktu, aby si vyjasnily vzájemný nesoulad a pomůže jim urovnat jejich konflikt. Víte, podle čeho lze hodnotit úspěšnou mediaci?

Jak si představujete úspěšnou mediaci vy?

Řada lidí, kteří poptávají mediaci, se ptají, jak je vlastně úspěšná. Bohužel jen málokdo z nich je schopen říct, co si vlastně pod úspěšnou mediací představuje. Pojďme si prozradit, co může mediace reálně svým účastníkům nabídnout.

Co o mediaci říká zákon?

Zákon o mediaci říká, že mediace představuje takový způsob řešení konfliktů, v němž má mediátor osobám na konfliktu zúčastněným pomoci dosáhnout smírného řešení jejich sporu uzavřením mediační dohody.

Z toho by se dalo usoudit, že úspěchem mediace je právě uzavření mediační dohody.

Mediace může být v některých případech bezmocná

Mediace má obrovský potenciál v případech, kdy se strany potřebují a zároveň chtějí dohodnout. Pokud to ovšem takto strany konfliktu necítí, může být mediace bezmocná. Jedná se zejména o následující situace.

Strany konfliktu mohou usoudit, že jim současný stav přeci jen vyhovuje více.

Nebo strany konfliktu odmítají nést odpovědnost za svá rozhodnutí. Někteří lidé přitom ani nevěří tomu, že by mohly řešení svého sporu najít jednoduše samy. Touží po rozhodnutí soudu, nebo jiné oficiální autority.

A nebo se strany konfliktu zkrátka nemají na čem domlouvat. To se velmi často děje například u obchodních sporů, kde objektivně existuje nějaký nárok. Ovšem druhá strana nemá zájem platit a jen čeká, zda se jí povede dosáhnout doby promlčení.

Na povrch vyplouvají emoce

Je třeba počítat s tím, že při mediaci hrají obrovskou roli emoce zúčastněných stran. Je totiž zcela běžné, že na povrch vyplynou staré křivdy a rány a jednotlivá jednání mohou být velmi bouřlivá.

Na závěr je potřeba říct následující. Úspěšnou mediaci nelze hodnotit pouze podle uzavřené mediační dohody. Je spíše důležité, aby strany sporu měly šanci říct a slyšet veškeré informace, které jim následně pomohou se kompetentně rozhodnout.

Více informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.cz.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.