Víte, že se liší práce soukromého mediátora a mediátora v Probační a mediační službě ČR?

Láká vás práce mediátora? A tušíte, že je rozdíl vykonávat mediaci jako soukromá osoba a jako zaměstnanec v rámci Probační a mediační služby České republiky?

Tři typy mediátorů

V naší republice lze mediaci vykonávat jako zapsaný mediátor, nezapsaný mediátor nebo jako právnická či fyzická osoba v pozici zaměstnavatele. Ta přitom mediaci provádí prostřednictvím svých zaměstnanců – mediátorů. Zapsaný i nezapsaný mediátor má dvě možnosti pro vykonávání této profese. Buď se rozhodne pro živnostenské oprávnění nebo se stane zaměstnancem organizace, která mediaci nabízí jako jednu ze svých služeb.

Výhodou mediátora jako OSVČ je fakt, že sám rozhoduje o tom, kterou mediaci vezme a kterou nikoliv. Pokud je však mediátor zaměstnaný, rozhoduje o náplni jeho práce stejně jako u jiných profesí jeho zaměstnavatel. Ten však navíc má i zodpovědnost za případnou škodu nebo za mediaci provedenou neodborným způsobem.

Mediátoři v Probační a mediační službě

Probační a mediační služba České republiky je státem zřízená instituce. Má na starosti kromě jiného i mimosoudní zprostředkování řešení sporů mezi obviněným a poškozeným a ty směřovat k urovnání konfliktu, který mezi nimi panuje.
Náplň práce mediátorů v Probační a mediační službě spočívá v mediování trestních kauz, tedy situací, při kterých došlo ke spáchání trestního činu. Oproti tomu soukromí mediátoři se při své práci dostanou k řadě zajímavých kauz. Nicméně téměř nikdy není obsahem jejich vedené mediace oblast trestního práva. A právě v tom tkví zásadní odlišnost.

Pronikněte do tajů mediace během šestidenního mediačního výcviku. Dozvíte se vše potřebné pro vykonávání této profese, a to navíc na praktických příkladech.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.