Žebříky a lešení pro bezpečnou práci ve výškách

Pokud pracujete ve výškách, nezbytnou výbavou je pro vás žebřík, schůdky, pracovní plošina nebo lešení. Aby pro vás práce ve výšce nebyla rizikem, toto vybavení musí splňovat ty nejvyšší nároky na bezpečnost. Při nákupu vybavení pro výškové práce je nezbytné mít všechny potřebné informace nejen o bezpečnostních normách, ale i o zásadách správného výběru a použití.

Při výrobě žebříků a lešení pro průmyslové použití musí být vždy splněny normy ČSN. Proto byste vybavení pro vaše podnikání měli pořizovat u profesionálů specializujících se na prodej těchto výrobků. Budete tak mít jistotu, že pro zajištění provozu a bezpečnosti vás i vašich zaměstnanců jste udělali maximum. Tito dodavatelé mají v nabídce pouze takové produkty, které splňují všechny povinné normy a bezpečnostní atesty. Ke spolehlivým dodavatelům patří například KAISER+KRAFT, kde kromě záruky kvality získáte i odborné poradenství při výběru a nákupu žebříků, lešení i dalšího profesionálního vybavení.

Kvalita vybavení není jediným kritériem pro dosažení maximální bezpečnosti a pohodlí při práci ve výškách. Důležitá je i správná volba vybavení podle typu práce a účelu, kterému žebřík či lešení bude sloužit. Proto před nákupem zvažte několik základních kritérií, které vám výběr usnadní.

Maximální pracovní výška, která má být při práci dosažena, přičemž je důležité počítat také s výškou zaměstnanců, kteří budou žebřík používat.Výška žebříku nebo pracovní plošiny by měla být taková, aby uživatel, který stojí na plošině, do maximální potřebné pracovní výšky dosáhl i bez natahování. Výška dosahu leží cca 2m nad výškou stání. Pracovní výška je prostor, kde vykonáváte práci s nějakým nástrojem, obvykle ve výšce těla, což je zhruba 1,5 m nad výškou stání. Výška stání + 1,5 m odpovídá pracovní výšce a výška stání + 2 m odpovídá výšce dosahu.

Objem materiálu, který bude přemisťován nahoru a dolů je důležitý pro volbu nosnosti a šířky stupňů či pracovní plošiny. Pro bezpečnou práci ve výškách platí zásada, že čím objemnější je materiál, se kterým se ve výšce manipuluje, tím širší mají být stupně nebo plošina žebříku.

Klíčové jsou také požadavky na nosnost žebříku nebo lešení, a to nejen s ohledem na hmotnost osob. Musíte brát v úvahu také hmotnost pracovního materiálu a všeho, co se po žebříku přemisťuje nahoru a dolů. Vyplatí se volba žebříku s maximální možnou nosností – tyto žebříky jsou vždy stabilnější a bezpečnější.

Šíře záběru, v jaké bude potřeba na žebříku pracovat, má také velký význam při výběru typu vybavení. Pokud je pracovní záběr široký, doporučuje se nahradit žebřík některou z pracovních plošin, protože na široké ploše je práce ve výšce mnohem pohodlnější a bezpečnější, než na úzkých příčlích žebříku.

Potřeba častého přemisťování z místa na místo a potřeba převážení ve vozidle je také důležitým kritériem při výběru typu žebříku. Pro časté přenášení je dobré zvolit některý z hliníkových žebříků nebo pracovních plošin, případně i jejich pojízdnou variantu. Pojízdné lešení vám ušetří mnoho energie při jeho operativních přesunech v rámci pracoviště. Pro převoz autem bývají nejvýhodnější dvoudílné, trojdílné, skládací nebo teleskopické žebříky či skládací pojízdné modulové lešení, protože při převozu nevyžadují tolik místa.

Pokud vyžadujete, aby vybavení bylo odolné vůči některým vlivům – například vůči chemikáliím, elektrickému proudu nebo teplotám – musíte to také při nákupu žebříku či lešení zohlednit. Například při elektrikářské práci je nutné používat laminátové žebříky, které nevedou proud. Při práci s chemikáliemi je vhodné vybrat žebřík se speciální odolnou povrchovou úpravou.

Pokud žebříky a lešení používáte v rámci svého podnikání, měli byste vědět, že jednou ročně musí být podrobeny zkoušce, při které se zjišťuje, zda jsou technicky v pořádku a smí být nadále používány.

Dodržování zásad bezpečné práce ve výškách vám usnadní různé doplňky, jakými je například stabilizátor, gumové protiskluzové patky, sloupové opěry žebříku, nášlapná plošinka na hliníkový žebřík, prodloužení na štafle nebo patka s hrotem pro zapíchnutí žebříku do půdy.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.